Lilka Ročáková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lilka Ročáková
Základní informace
Narození 28. září 1948 (70 let)
Povolání zpěvačka, pedagožka a herečka
Nástroje hlas
Hlasový obor soprán
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mgr. Lilka Ročáková (* 28. září 1948 Trenčín) je česká zpěvačka pop music, operní pěvkyně-sopranistka a hudební pedagožka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Operní zpěv vystudovala na pražské státní konzervatoři, po jejím absolutoriu v roce 1971 pokračovala ve studiu na AMU u profesora Karla Bermana. Během studií vystupovala v Divadle Semafor, zpívala s předními českými tanečními orchestry oné doby, např. s Orchestrem Gustava Broma, Orchestrem Karla Vlacha, Tanečním orchestrem Československého rozhlasu či se skupinou Olympic. Kromě toho také během studií hostovala jako operní pěvkyně ve Stavovském divadle a působila jako sólistka v liberecké opeře.

Významné pěvecké soutěže[editovat | editovat zdroj]

Operní kariéra[editovat | editovat zdroj]

Dlouholetá sólistka Divadla Josefa Kajetána Tyla v Plzni (19731998), působí též coby stálý host Opery Národního divadla v Praze a v Brně. V Národním divadle v Praze ale mohla do listopadu 1989, vzhledem k politické činnosti manžela Petra Rybáře v roce 1968, pouze hostovat.

V zahraničí vystupovala v Německu, Švýcarsku a Rusku. Na přelomu osmdesátých a devadesátých let 20. století absolvovala další doplňkové studium na pražské AMU.

V současnosti působí jako profesorka operního herectví na plzeňské konzervatoři a věnuje se také režii operních představení pro děti.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]