Ladislav Rygl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ladislav Rygl
Ladislav Rygl, združenár 1970.jpg
Narození16. července 1947 (75 let)
Polubný
Povolánísdruženář
ChoťMilena Chlumová
DětiLadislav Rygl mladší
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přehled medailí
Mistrovství světa v klasickém lyžování
zlato 1970 Vysoké Tatry SM + 10 km

Ladislav Rygl (* 16. července 1947, Polubný, Československo) je bývalý český sdruženář. V roce 1970 získal na mistrovství světa severské kombinace ve Vysokých Tatrách zlatou medaili. Týž rok vyhrál anketu Sportovec roku. Na olympijských hrách v roce 1968 se umístil na 16. místě, v roce 1972 pak na 26. Jeho syn Ladislav Rygl mladší se také věnuje severské kombinaci.

Život[editovat | editovat zdroj]

Ladislav Rygl st. pochází z Kořenova, vsi která leží v horách těsně vedle lyžařského střediska Harrachova. Otec byl sportovně založený a tak vedle sportování a pořádání lyžařských závodů pomohl poměr ke sportu, zvláště lyžařskému, přenést i na syna. Byl též jeho prvním a nejdůležitějším trenérem. Do školy chodil v Kořenově, pak v Harrachově, kde při mezinárodních lyžařských závodech dostávali nejlepší závodníci sportovní třídy volno ze školy, aby mohli sledovat nejlepší světové závodníky. I to nastartovalo velmi aktivní přístup, který se přestěhováním do Tanvaldu, kde absolvoval gymnázium, již nezměnil. Vystudoval FTVS Univerzity Karlovy v Praze, kde závodil za Sl. Praha VŠ až do ukončení závodní kariéry. Byl v té době jedním ze členů velmi úspěšné skupiny sdruženářů, kterou vybral a vedl trenér B. Rázl. Jejich prvním větším úspěchem bylo umístění Ladislava Rygla na ME juniorů v Murau 1967 – 2. místo.

Zúčastnil se 2× ZOH (Grenoble a Sapporo), jako aktivní závodník, později jako trenér ještě 1×. Absolvoval 1× MS – 1970, kde dosáhl svého nejlepšího umístění – 1. místo. Tenkrát nebylo tolik vrcholných závodů jako dnes, MS se pořádalo jako ZOH 1× za čtyři roky a na programu byl vždy pouze jeden závod. Mimo to v roce 1970 se ještě umístil ve světovém žebříčku kombiňáků, který byl vlastně předchůdcem hodnocení světových pohárů, na 2. místě. I na dalších mezinárodních závodech sbíral důstojná umístění, za zmínku m.j. stojí 3. místo na Holmenkollenu (výsledek zatím od českých závodníků nepřekonaný), Falun – 2. místo, Reit im Winkl – 3. místo, Lahti – 4. místo, Universiáda v Lake Placid – 3. místo

Jelikož sportovci dostávali dříve ohodnocení za sportovní výsledky víceméně jenom čestná, tak si považuje i titulu Zasloužilý mistr sportu, který mu byl udělen a který již žádný ze sdruženářů této a dřívější doby nemá. Za sportovní výkony byl též vyhlášen nejlepším sportovcem ČSSR pro rok 1970. Po MS 1970 utrpěl úraz. Následná operace meziobratlové ploténky znamenala pauzu a omezení v tréninku, což mělo za následek ukončení závodní kariéry v roce 1972.

Pracoval pak jako trenér sportovních tříd v Tanvaldě. Byl spoluzakladatelem a trenérem Střediska vrcholového sportu ve Vrchlabí, odkud vyšlo mnoho vynikajících reprezentantů. Dlouhou dobu pracoval i jako trenér juniorského družstva sdruženářů ČSSR. Po neuváženém rušení těchto zařízení (Středisek vrcholového sportu ČSTV), odešel pracovat do Švýcarska, kde působil celkem 5 let nejprve jako reprezentační trenér u B-družstva a potom u A-družstva sdruženářů. Později působil jako trenér i v našem nejlepším zařízení pro sportovní přípravu u lyžařů reprezentantů v Dukle Liberec a dva roky působil i ve funkci reprezentačního trenéra severské kombinace ČR. Velmi se podílel na sportovním růstu svého syna Ladislava, závodníka úspěšného v severské kombinaci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]