Kuressaare

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kuressaare
Kuressaare.Raekoda.jpg
Kuressaare – znak
znak
Kuressaare – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Stát EstonskoEstonsko Estonsko
Kraj Saaremaa
Kuressaare (Saare maakond)
Kuressaare
na mapě Estonska a kraje Saaremaa
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 14,95 km²
Počet obyvatel 14 898 (2004)
Hustota zalidnění 996,5 obyv./km²
Správa
Status statutární město
Starosta Madis Kallas
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kuressaare (německy a švédsky Arensburg) je město na estonském ostrově Saaremaa na pobřeží Rižského zálivu. Je hlavním městem kraje Saaremaa a zároveň samosprávnou jednotkou tohoto kraje.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Kuressaarský hrad

Kuressaare vzniklo v podhradí biskupského hradu prvně písemně zmíněného roku 1381. V roce 1559 biskupství Ösel-Wiek prodalo město Dánsku. Krátce poté (1563) získalo Kuressare městská práva po vzoru Rigy. Smlouvou z Brömsebro přešlo město roku 1645 pod švédskou nadvládu. Během severní války město v roce 1710 vyplenila armáda carského Ruska. Po podpisu Nystadské smlouvy připadlo Kuressaare roku 1721 Rusku.

V 18. století se město stalo oblíbeným lázeňským letoviskem. V letech 1952-1988 neslo město název Kingissepa po místním rodákovi, komunistovi Viktoru Kigisseppovi (neplést s ruským městem Kingisepp). Roku 1990 se Kuressaare stalo prvním estonským městem, které získalo samosprávný status.

Cestovní ruch[editovat | editovat zdroj]

Příkop a barokní opevnění hradu

V současnosti je Kuressaare vyhledávaným lázeňským městem s velmi příjemnou atmosférou. Léčivé účinky místního mořského bahna jsou známy více než 160 let. Nachází se zde řada sanatorií poskytujících profesionální péči. Jejich návštěvníci jsou zejména Finové a Estonci.

Nejvýznamnější památkou je biskupský hrad původně ze 13. století, později několikrát přestavovaný. Centrální čtvercová budova je obklopena rozsáhlým vodním příkopem a poměrně zachovalým barokním opevněním. Kolem hradu se nachází rozsáhlý park, založený v 19. století. Dnes v hradu sídlí krajské muzeum. Za zmínku stojí též barokní budovy městské radnice a váhy ze 17. století stojící na centrálním náměstí.

V blízkosti města se nachází i golfové hřiště Saare Golf.

Kulturní památkou je Kostel svatého Vavřince.

Slavní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]