Krymská autonomní sovětská socialistická republika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Krymská autonomní sovětská socialistická republika
Krymská autonomní sovětská socialistická republika – znak
znak
Krymská autonomní sovětská socialistická republika – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoSimferopol
Obyvatelstvo
Jazykkrymská tatarština, ruština[1]
Národnostní složeníkrymští Tataři, Rusové
Správa regionu
Nadřazený celekSovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz
Druh celkuautonomní sovětská socialistická republika Ruské sovětské federativní socialistické republiky
Vznik1921
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krymská autonomní sovětská socialistická republika (krymskotatarsky: Qrьm Avtonomjalь Sovet Sotsialist Respublikasь/Кърым Автономиялы Совет Социалист Республикасы, rusky Крымская Автономная Советская Социалистическая Республика) byla autonomní republikou Ruské sovětské federativní socialistické republiky v Sovětském svazu existující v letech 1921 až 1944, respektive 1941. Obyvatelstvo bylo tvořeno krymskými Tatary, Rusy a Ukrajinci. Hlavním městem byl Simferopol.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Během občanské války v Rusku byl Krym střediskem bílých, Rudá armáda jej obsadila roku 1921. Poloostrov se stal součástí sovětského Ruska, v říjnu toho roku mu byl udělen statut autonomní sovětské socialistické republiky.

Během druhé světové války byl Krym v letech 1941 až 1944 okupován nacistickým Německem. Po osvobození byli krymští Tataři kolektivně obviněni z kolaborace s nepřítelem a v květnu 1944 deportováni do středoasijských svazových republik a na Sibiř. V červnu téhož roku bylo rozhodnuto také o deportaci krymských Řeků, Arménů a Bulharů. 30. června 1944 byla Krymská autonomní sovětská socialistická republiky oficiálně zrušena a přeměněna v oblast sovětského Ruska.

Roku 1957 zorganizoval N. S. Chruščov "darování" oblasti Ukrajinské SSR u příležitosti třísetletého výročí Perejaslavské dohody, dle které byla Ukrajina spojena s Ruskem. V šedesátých letech stát krymské Tatary rehabilitoval, návrat jim ale byl umožněn až roku 1988.

Po rozpadu SSSR se zde projevily separatistické snahy převládajícího ruského obyvatelstva. 12. února 1991 byla autonomní republika obnovena pod názvem Autonomní republika Krym v rámci Ukrajinské SSR, které se o půl roku později, 24. srpna 1991, osamostatnila jako stát Ukrajina.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Конституция Крымской Социалистической Советской Республики [online]. 10.11.1921 [cit. 2015-03-09]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (ruština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]