Přeskočit na obsah

Kostel svatého Vavřince (Vysoké Mýto)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel svatého Vavřince
Kostel sv. Vavřince od SZ
Kostel sv. Vavřince od SZ
Místo
StátČeskoČesko Česko
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevkatolická církev
Zasvěcenísvatý Vavřinec
Další informace
AdresaVysoké Mýto-Město, ČeskoČesko Česko
Ulicenám. Vaňorného
Kód památky14570/6-4109 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický kostel svatého Vavřince ve Vysokém Mýtě je trojlodní vrcholně gotická stavba z tesaného kamene se dvěma věžemi v průčelí. Kostel byl založen koncem 13. století, regotizován v letech 1875–1904. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na místě staršího kostela byl koncem 13. století vybudován kamenný trojlodní chrám, z něhož se zachovala jižní loď a věž, největší část kostela byla postavena kolem roku 1375 a obnovena po požáru roku 1461. Po velkém požáru roku 1774 byl zakoupen hlavní oltář s Brandlovým obrazem ze zrušeného kláštera v Sedlci u Kutné Hory. Velkou regotizační přestavbou prošel kostel v letech 1875–1892 pod vedením architekta Františka Schmoranze, v letech 1892–1899 ji vedl Josef Mocker a do roku 1904 ještě J. Podhájský a A. Živný. Barokní klenby byly nahrazeny novogotickými a vytvořeno nové vnitřní zařízení.[2] V letech 2000–2005 byly opraveny střechy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Trojlodní gotická stavba s dlouhým kněžištěm se třemi klenebními poli a pětibokým závěrem s vnějšími opěráky, na jižní straně přiléhá sakristie o třech křížově klenutých polích. V průčelí má kostel dvě věže a otevřenou předsíň s trojúhelným štítem mezi nimi. Loď má tři klenební pole, v hlavní a jižní lodi sklenutá křížovou klenbou, v severní lodi hvězdovou klenbou. V západní předsíni s obkročnou klenbou na příporách je bohatě profilovaný gotický portál. Jižně od kostela stojí mohutná renesanční zvonice z roku 1583, dnes nepoužívaná.

Vnitřní zařízení tvoří hlavní oltář od M. V. Jäckela z roku 1700 s velikým obrazem Nanebevzetí Panny Marie od Petra Brandla z roku 1728. Ostatní oltáře jsou většinou novogotické. Cínovou křtitelnici zhotovil mistr Ondřej Ptáček z Kutné Hory roku 1499, polychromovaná socha Panny Marie v severní kapli sv. Jana Křtitele je z počátku 16. století. V kapli jsou i kamenné náhrobky ze 14. až 16. století.[3] Zvon Vavřinec menší je z roku 1466, velký zvon Jiří (2 080 kg) byl pořízen z veřejné sbírky roku 2003.[4]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Farnost[editovat | editovat zdroj]

Duchovní správcové:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-10]. Identifikátor záznamu 124963 : kostel sv. Vavřince a zvonice. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. E. Poche, Umělecké památky Čech 4., str. 300
  3. E. Poche, Umělecké památky Čech 4., str. 301
  4. http://www.katolik.vmyto.cz/index.php?page=nase_farnost

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • E. Poche (red.), Umělecké památky Čech 4. Praha: Academia 1982.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]