Kostel svaté Kateřiny (České Meziříčí)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svaté Kateřiny
Kostel sv. Kateřiny
Kostel sv. Kateřiny
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Královéhradecký kraj
Obec České Meziříčí
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Diecéze královéhradecká
Vikariát rychnovský
Farnost České Meziříčí
Užívání Římskokatolická církev
Datum posvěcení 25. listopadu 1752
Architektonický popis
Výstavba 8. září 1748
Odkazy
Kód památky 28029/6-2244 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svaté Kateřiny uváděný také jako Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské nebo Kostel svaté Kateřiny, panny a mučednice je římskokatolický farní kostel v Českém Meziříčí. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První zmínka o plebánii je z roku 1352. V roce 1384 je uváděna v seznamu desátků, vypsaných pro krále Václava. První původně dřevěný kostel byl v obci postaven zřejmě již kolem roku 1300. Od husitských válek byl utrakvistický, další 2 roky byl opuštěn a od roku 1626 do roku 1630 patřil duchovní správou do Přepych, kde tehdy sídlil jediný katolický kněž na opočenském panství. V roce 1748 byl dřevěný kostel hrozící zřícením rozbořem a Rudolfem hrabětem Colloredem byl postaven nový. Základní kámen byl položen 8. září 1748 a novostavba byla posvěcena 25. listopadu 1752.Opraven byl v roce 1971.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Jednolodní stavba s presbytářem, na severní straně se sakristií a na jižní straně s kaplí. V západním průčelí je hranolová věž. Fasáda je hladká, nečleněná, nároží věže jsou zkosená a členěné pilastry.

Interiér[editovat | editovat zdroj]

Hlavní oltář, kazatelna a zařízení jsou barokní z doby výstavby kostela. Figurální výzdoba oltářních soch sv. Kateřiny a sv. Barbory a kazatelny z roku 1755 je dílem královéhradeckého řezbáře Františka Deckera. Původní cínová křtitelnice z roku 1558 s českým nápisem byla roku 1796 prodána a za utržené peníze byl pořízen postranní oltář sv. Jana Křtitele. Ten byl zhotoven téhož roku řezbářem Bartošem z Dobrušky. Uprostřed kostela je pod dlažbou velká krypta, v níž jsou pohřbeni někteří místní faráři.

Okolí kostela[editovat | editovat zdroj]

Socha Immaculuty z roku 1749 od sochaře Františka Pacáka, žáka M. B. Brauna, na trojbokém volutovém podstavci s balustrádovým zábradlím stála až do roku 1942 nedaleko mostu přes Dědinu. Postavením nového kamenného mostu a postupným zvyšováním silnice socha ztrácela na působivosti a byla proto přemístěna na starý hřbitov před kostelem.

Bohoslužby[editovat | editovat zdroj]

Pravidelné bohoslužby se konají v neděli v 9.30 a ve čtvrtek v 17.00, v době letního času v 18.00.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2015-05-28]. Identifikátor záznamu 139306 : Kostel sv. Kateřiny. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]