Přeskočit na obsah

Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (Vejprty)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova ve Vejprtech
Kostel z jihovýchodu (pohled z horské ulice)
Kostel z jihovýchodu (pohled z horské ulice)
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajÚstecký
OkresChomutov
ObecVejprty
LokalitaNové Zvolání
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Diecézelitoměřická
Vikariátkrušnohorský
FarnostVejprty
Statusfiliální kostel
Užíváníbližší informace o bohoslužbách
Architektonický popis
Stavební slohnovogotický
Výstavba18951899
Specifikace
Délka25 m
Výška10 m
Umístění oltářejih
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova je římskokatolický kostel ve Vejprtechokrese Chomutov. Postaven byl na konci devatenáctého století v jižní části města zvané Nové Zvolání.

Interiér kostela

V roce 1870 byl založen několika občany Nového Zvolání Spolek na výstavbu kostela. Díky činnosti tohoto spolku byl[1] 28. července 1895 položen základní kámen a stavba byla dokončena o čtyři roky později. Kámen potřebný na stavbu se se svolením hraběte Buquoye lámal na vrchu Strážce (dříve Hohenstein Berg) jihovýchodně od osady.[2] Kostelní zvony byly zhotoveny ve Vídni. Hlavní oltář v novogotickém stylu byl vyroben v Jižním Tyrolsku firmou Rifesser. Varhany se 14 rejstříky dodala firma Neusser z Nového Jičína. V roce 1900 byl pak interiér doplněn mariánským oltářem, roku 1901 kazatelnou a v roce 1910 druhým bočním „křížovým“ oltářem. Původní okenní vitráže pocházely z roku 1896. Tyto vitráže však byly poškozeny v období komunistické totality a musely být v letech 1991-1997 znovu zhotoveny podle originálních předloh. Na oknech se tak objevila jména nejen původních dárců, ale i dárců z období jejich rekonstrukce. Vitráže jsou chráněny bezpečnostním sklem proti házení kamenů, což způsobilo původní poškození. 14 zastavení křížové cesty nechal vídeňský farář Johann Grill zhotovit a vyřezat v Jižním Tyrolsku a to na žádost místního rodáka Theodora kardinála Innitzera, který byl vídeňským arcibiskupem. Tento soubor nebyl v období totalit 20. století poničen, pouze štítky se jmény sponzorů chybí. Během rekonstrukce byly plastiky křížové cesty sejmuty a doplněny kopiemi štítků podle obrazové dokumentace.[1] Sbírka započatá roku 1990 německými rodáky umožnila opravu kostela dokončenou v roce 1997.[2]

Stavební podoba

[editovat | editovat zdroj]

Novogotický kostel má loď 25 metrů dlouhou a deset metrů vysokou. Věž v ose severního průčelí měří 47 metrů.

  1. a b LEO, Ingeborg. Herz-Jesu Kirche in Neugeschrei / Nové Zvolání im Erzgebirge. Tettnang: Kirchenkomitee Neugeschrei, 2017. 8 s. (němčina) 
  2. a b BINTEROVÁ, Zdena. Historie Vejprt. Chomutov: Tiskárna Akord, 2007. 192 s. ISBN 978-80-239-9870-2. Kapitola Pamětihodnosti města, s. 148–149. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]