Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova (Vejprty)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova ve Vejprtech
Kostel z jihovýchodu (pohled z horské ulice)
Kostel z jihovýchodu (pohled z horské ulice)
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Ústecký
okres Chomutov
Obec Vejprty
Lokalita Nové Zvolání
Souřadnice
Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova
Kostel Nejsvětějšího
Srdce Ježíšova
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát krušnohorský
Farnost Vejprty
Status filiální kostel
Užívání bližší informace o bohoslužbách
Architektonický popis
Stavební sloh novogotický
Výstavba 18951899
Specifikace
Délka 25 m
Výška 10 m
Umístění oltáře jih
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova je římskokatolický kostel ve Vejprtechokrese Chomutov. Postaven byl na konci devatenáctého století v jižní části města zvané Nové Zvolání.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Interiér kostela

V roce 1870 byl založen několika občany Nového Zvolání Spolek na výstavbu kostela. Díky činnosti tohoto spolku byl[1] 28. července 1895 položen základní kámen a stavba byla dokončena o čtyři roky později. Kámen potřebný na stavbu se se svolením hraběte Buquoye lámal na vrchu Strážce (dříve Hohenstein Berg) jihovýchodně od osady.[2] Kostelní zvony byly zhotoveny ve Vídni. Hlavní oltář v novogotickém stylu byl vyroben v Jižním Tyrolsku firmou Rifesser. Varhany se 14 rejstříky dodala firma Neusser z Nového Jičína. V roce 1900 byl pak interiér doplněn mariánským oltářem, roku 1901 kazatelnou a v roce 1910 druhým bočním „křížovým“ oltářem. Původní okenní vitráže pocházely z roku 1896. Tyto vitráže však byly poškozeny v období komunistické totality a musely být v letech 1991-1997 znovu zhotoveny podle originálních předloh. Na oknech se tak objevila jména nejen původních dárců, ale i dárců z období jejich rekonstrukce. Vitráže jsou chráněny bezpečnostním sklem proti házení kamenů, což způsobilo původní poškození. 14 zastavení křížové cesty nechal vídeňský farář Johann Grill zhotovit a vyřezat v Jižním Tyrolsku a to na žádost místního rodáka Theodora kardinála Innitzera, který byl vídeňským arcibiskupem. Tento soubor nebyl v období totalit 20. století poničen, pouze štítky se jmény sponzorů chybí. Během rekonstrukce byly plastiky křížové cesty sejmuty a doplněny kopiemi štítků podle obrazové dokumenta.[1] Sbírka započatá roku 1990 německými rodáky umožnila opravu kostela dokončenou v roce 1997.[2]

Stavební podoba[editovat | editovat zdroj]

Novogotický kostel má loď 25 metrů dlouhou a deset metrů vysokou. Věž v ose severního průčelí měří 47 metrů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b LEO, Ingeborg. Herz-Jesu Kirche in Neugeschrei / Nové Zvolání im Erzgebirge. Tettnang: Kirchenkomitee Neugeschrei, 2017. 8 s. (němčina) 
  2. a b BINTEROVÁ, Zdena. Historie Vejprt. Chomutov: Tiskárna Akord, 2007. 192 s. ISBN 978-80-239-9870-2. Kapitola Pamětihodnosti města, s. 148–149. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]