Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Nový Bor)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
v Novém Boru
Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie v Novém Boru
Děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie
v Novém Boru
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Liberecký
Okres Česká Lípa
Obec Nový Bor
Souřadnice
Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Novém Boru
Kostel
Nanebevzetí Panny Marie
v Novém Boru
Poloha kostela na mapě České republiky
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát českolipský
Farnost děkanství Nový Bor
Status farní kostel
Užívání pravidelné
Datum posvěcení 15. srpna 1792
Architektonický popis
Stavební sloh baroko
Výstavba 1786-1792
Odkazy
Adresa Nový Bor, náměstí Míru
Ulice Nám. Míru
Kód památky 40789/5-3166 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický děkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie je centrem katolického církevního života v městě Nový Bor na Českolipsku. Stojí na rozhraní náměstí Míru a Sloupské ulice, ve které se nachází budova farního úřadu. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie a architektonická podoba kostela[editovat | editovat zdroj]

Kostel městečka původně nazvaného Haida se začal budovat roku 1786 děčínským stavitelem Koschem. Kostel byl vysvěcen dne 15. srpna 1792 a udělen mu titul děkanského. Fara se tedy stala děkanstvím.

Barokní kostel se skládá z okrouhlé lodi a polokruhového presbytáře, k němuž přiléhá dvojice patrových přístavků. Půlkruhově zakončený presbytář je sklenutý plackou, v závěru pak konchou s lunetami. Klasicistní vybavení pochází z konce 19. století. V kostele se nachází hodnotné zařízení skládající se z hlavního oltáře, dvojice bočních oltářů, dále je zde kazatelna přístupná ze zákristie a slohově jednotné lavice pro věřící. Varhany pochází z pražského kostela sv. Karla Boromejského, zrušeného Josefem II. Po stranách hlavního oltáře jsou sochy Božského Srdce Páně a Panny Marie. Socha Panny Marie je nejstarší chráněná památka ve městě. Kostelní věž je vysoká 60 metrů. Je zde starobylý, dodnes funkční zvon z roku 1607.[2]

Ve 2. polovici 20. století byla provedena úprava liturgického prostoru v duchu reforem, které vyhlásil Druhý vatikánský koncil. Oltářní stůl je mramorový monumentální a prostý, vzhledem se příliš nelišící od jednoduchého kvádru. V oltářním stole je zapuštěna kazeta s ostatky svatých, což je zvyk, vycházející z tradice církve (zvyk je připomenutím pronásledování prvotní církve, kdy se bohoslužby konaly tajně v katakombách a za oltáře sloužily rakve s těly mučedníků). Nicméně dnes už není uložení ostatků do oltáře pravidlem.

Farnost[editovat | editovat zdroj]

Novoborská farnost je součástí litoměřické diecéze (českolipský vikariát). Farnost je vedle České Lípy nábožensky nejživější farností českolipského vikariátu. Většinu dní v týdnu jsou slaveny farní bohoslužby, k nimž se vedle kostela věřící scházejí i v kapli sv. Josefa v budově fary.

Současným duchovním správcem farnosti je člen kongregace Salesiánů Dona Bosca (SDB), P. Josef Pavlas SDB, který vedle farnosti Nový Bor spravuje i farnosti Skalice u České Lípy a Sloup v Čechách. Ve farnosti je též skupina mládeže, což není v podmínkách litoměřické diecéze na malých městech rozhodně pravidlem.

Kostel byl zapojen do akce Noc kostelů 24. května 2013 s bohatým kulturním programem a jeho prohlídkou.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-11-22]. Identifikátor záznamu 152870 : Kostel Nanebevzetí P.Marie. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. a b Noc kostelů. [s.l.]: Biskupství litoměřické, 2013. Kapitola Nový Bor, kostel Nanebevzetí Panny Marie, s. 61. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]