Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Bystřice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
v Bystřici
Závěr kostela Nanebevzetí Panny Marie v Bystřici
Závěr kostela Nanebevzetí Panny Marie v Bystřici
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Královéhradecký
Okres Jičín
Obec Bystřice
Souřadnice
Kostel Nanebevzetí P. Marie v Bystřici
Kostel
Nanebevzetí P. Marie
v Bystřici
Poloha kostela na mapě České republiky
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie česká
Diecéze litoměřická
Vikariát turnovský
Farnost Bystřice
Status farní kostel
Užívání pravidelné
Architektonický popis
Stavební sloh gotika
Výstavba pol. 14. stol. a 16. stol.
Odkazy
Kód památky 25801/6-1127 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Římskokatolický farní[1] kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bystřici je gotická sakrální stavba stojící na návrší nad obcí. Od roku 1964 je kostel zapsán v seznamu kulturních památek.[2]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl postaven kolem poloviny 14. století. V období husitských válek byl poškozen a v 16. století znovu přestavěn. V roce 1857 k němu byla přistavěna věž. Loď byla v té době pseudogoticky upravena, prodloužena a opatřena plochým stropem. Po roku 1881 k ní byly přistavěny opěráky.[3] Dále byl kostel novogoticky upravený v roce 1892.[4] Na počátku 21. století byly při nové výmalbě na omítkách nalezeny vzácné starší malby. V zrestaurovaném kostele pořádá místní obec koncerty klasické a varhanní hudby.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Kostel je jednolodní, obdélný. Má pětiboce uzavřený presbytář a hranolovou věž v západním průčelí. V presbytáři se nacházejí úzká lomená okna bez kružeb, která jsou s pseudoslohovým profilovaným ostěním. Presbytář je klenut šestidílnou žebrovou klenbou profilovanými žebry z období asi po polovině 14. století. Loď kostela má plochý strop.[3]

Zařízení[editovat | editovat zdroj]

Vnitřní zařízení je pseudogotické z konce 19. století. Od J. Stoklasy mladšího pochází hlavní oltář z roku 1897, obraz je dílem Vyčekala z roku 1917. Cínová křtitelnice pochází od mistra Petra z Mladé Boleslavi z roku 1572. Nese renesanční reliéfy Pallady, Fortuny aj. Také zvon z roku 1578 pochází od téhož autora. Ten byl původně zřejmě umístěn v tzv. sanktusníku – malé štíhlé věžičce na hřebenu střechy. V této době sem byli pohřbeni i někteří příslušníci početného rodu Kopidlanských, jejichž renesanční náhrobek zazděný v lodi kostela pochází z roku 1606.[3]

Okolí kostela[editovat | editovat zdroj]

Nedaleko se nacházejí sochy sv. Jana Nepomuckého z roku 1769 a sv. Václava z roku 1892.[3]

Galerie[editovat | editovat zdroj]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MACEK, Jaroslav. Katalog litoměřické diecéze AD 1997. Litoměřice: Biskupství litoměřické, 1997. 430 s. Kapitola Přehled jednotlivých farností diecéze, s. 34. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-07-29]. Identifikátor záznamu 136937 : Kostel Nanebevzetí Panny Marie, Bystřice. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  3. a b c d POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech A/J. Svazek I. Praha: Academia, 1977. 644 s. Kapitola Bystřice /Jičín/, s. 158. 
  4. DAVID, Petr; SOUKUP, Vladimír. 777 kostelů, klášterů a kaplí České republiky. Praha: Soukup & David, 2002. 308 s. ISBN 80-7011-708-7. S. 253. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]