Koruna planety

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Afrika: Kilimandžáro (5895 m)
Antarktida: Vinton Massif (4892 m)
Asie: Mount Everest (8848 m)
Austrálie: Mount Kosciuszko (2228 m)
Austrálie a Oceánie: Puncak Jaya (4884 m)
Evropa: Elbrus (5642 m)
Jižní Amerika: Aconcagua (6962 m)
Severní Amerika: Mount McKinley (6194 m)

Koruna planety (anglicky: Seven Summits, doslova Sedm vrcholků) je tvořena nejvyššími horami všech sedmi kontinentů. Jde o horolezecký projekt, který byl poprvé definován v 80. letech 20. století amatérským horolezcem a podnikatelem Richardem Bassem.

Definice projektu

Vzhledem k rozdílně definovaným hranicím kontinentů a diskusím, kolik kontinentů existuje, byl projekt Koruna planety založen na modelu kontinentů používaném v západní Evropě, USA a Austrálii.

Vrcholy Seven Summits. Mapa ukazuje devět možných vrcholů, podle různých definic kontinentálních hranic.

Oceánie

Nejvyšší horou na australské pevnině je Mount Kosciuszko (2228 m). Nicméně nejvyšší horou jak australského kontinentu, tak i šířeji definovaného kontinentu Oceánie, je Puncak Jaya (Carstensz Pyramid, 4884 m), která leží v indonéské provincii Papua na ostrově Nová Guinea. Tento ostrov se nachází na australském kontinentálním šelfu.

Některé zdroje uvádějí jako nejvyšší horu Oceánie Mount Wilhelm (4509 m), protože řadí Indonésii k asijskému kontinentu. Tato hora je součástí Bismarckova pohoří na ostrově Papua Nová Guinea.

Evropa

Na evropském kontinentu je za nejvyšší horu považován Mont Blanc (4810 m). Jiné zdroje uvádějí Elbrus (5642 m) na Kavkaze, přičemž je sporné, zda Kavkaz patří do prostoru evropských hranic.

Bassův a Messnerův seznam

Poprvé vytvořil seznam Koruny planety Bass. Uvedl v něm nejvyšší horu pevninské Austrálie Mount Kosciuszko (2228 m). Reinhold Messner vytvořil modifikovaný seznam, v němž Mount Kosciuszko nahradil vrcholem Carstensz Pyramid (4884 m). Žádný z obou seznamů neobsahoval Mont Blanc.

Koruna planety (Seven Summits)
  Bass   Messner Vrchol Výška Kontinent Pohoří Stát
X X Kilimandžáro (vrchol Kibo) 5895 m Afrika Kilimandžáro Tanzanie
X X Vinson Massif 4892 m Antarktida Ellsworth
X X Mount Everest 8848 m Asie Himaláje Nepál, Čína
X Kosciuszko 2228 m Austrálie Sněžné hory Austrálie
X Carstensz Pyramid (Puncak Jaya) 4884 m Austrálie a Oceánie Sudirman Indonésie
X X Elbrus 5642 m Evropa Kavkaz Rusko
X X Aconcagua 6962 m Jižní Amerika Andy Argentina
X X Mount McKinley (Denali) 6194 m Severní Amerika Kordillery USA

Historie

Podnikatel a amatérský horolezec Richard Bass si uložil za cíl vylézt na všechny nejvyšší vrcholy sedmi kontinentů, což také splnil. Nejtěžším výstupem byla expedice na Mount Everest, kterou zdolal 30. dubna 1985.

Prvním, kdo přijal výzvu Messnerova seznamu, byl Pat Morrow, který cíl splnil 7. května 1986. Stal se také prvním horolezcem, který slezl všech osm hor obsažených v obou seznamech.

Do března 2007 splnilo cíl Koruny planety na 198 horolezců. Zhruba 30 % z nich vylezlo na všech osm vrcholů.

První ženou, která dokázala úspěšně splnit tento projekt, byla Junko Tabeiová (28. červenec 1992).

Prvním horolezcem, který vylezl na všechny hory bez pomoci umělého kyslíku byl Reinhold Messner.

Česká stopa

Čech Miroslav Caban dokázal úspěšně ukončit tento projekt v říjnu 2005. Navíc je teprve druhým člověkem v historii po Messnerovi, kterému se podařilo zdolat všechny vrcholy bez pomoci přídavného kyslíku.[1]

Nedlouho po něm, v prosinci roku 2005, projekt dokončil další Čech, Vladimír Nosek. Projekt zakončil výstupem na Mt.Vinson, nejvyšší horu Antarktidy. Na všechny vrcholy vystoupil bez pomocného kyslíku.[2]

Další Čech, kterému se podařilo do tohoto seznamu zařadit je Pavel Bém, který tento projekt dokončil na přelomu roku 2009/2010.[3]

Reference

Literatura

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Seven Summits na anglické Wikipedii.

Šablona:Link FA Šablona:Link GA