Kočičí maso

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kočky prodávané na maso vedle kachen na trhu ve východní Asii

Kočičí maso je maso z kočky domácí. Může být součástí lidského jídelníčku, ale protože je kočka masožravec a protože je podobně jako psi často chována jako domácí mazlíček nebo pomocník, je pojídání kočičího masa podobně jako psího masa kontroverzní a v některých kulturách patří mezi tabu. Pravidelnou součástí jídelníčku člověka je v současnosti prakticky pouze v Číně, obzvlášť na jihu země (okolí Kantonu) a v některých oblastech sousedního Vietnamu (provincie Thái Binh na pobřeží Jihočínského moře), zatímco v nedalekém hlavním městě Hanoji bylo v roce 2018 už pouze 1000 obchodů prodávajících kočičí a psí maso.[1] Ve Vietnamu je navíc zabíjení koček pro maso nezákonné. Výjimečně (spíše z rituálních důvodů) jsou kočky konzumovány také v západní Africe a v Peru (výhradně černošským obyvatelstvem).

Konzumaci koček přímo zakazují některá náboženství, například židovství (v rámci kašrutu) a islám (v rámci halalu). Naopak k zabíjení koček na maso může dojít v době hladu i ve společnosti, která kočky obvykle nejí. Tak tomu bylo například ve střední Evropě v době druhé světové války.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Cat meat na anglické Wikipedii.

  1. Vietnamese capital Hanoi asks people not to eat dog meat. BBC News. September 12, 2018. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne September 12, 2018. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]