Klášter Nový Dvůr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Opatství Matky Boží v Novém Dvoře u Toužimi

Klášter Matky Boží v Novém Dvoře u Toužimi
Světadíl Evropa
Stát Česko Česko
Kraj Karlovarský kraj
Místo Toužim
Souřadnice
Kód památky 12026/4-791 (PkMnMISSezObr)
Řád původně premonstráti, dnes cisterciáci přísné observance (trapisté)
Založení 2002
Mateřský klášter opatství Sept Fons
Představený Dom Samuel

Klášter Matky Boží v Novém Dvoře se nachází 1 km východně od Dobré VodyToužimi, 8 km východně od tepelského kláštera.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Novodvorský klášter byl založen 20. srpna 2002, 14. září 2007 byl povýšen na převorství a v září 2011 bylo rozhodnuto o jeho povýšení na opatství; volba prvního opata se uskutečnila 8. prosince 2011, zvolen byl dosavadní převor Dom Samuel.

Původně zemědělský barokní statek, vystavěný podle návrhu Kiliána Ignáce Dientzenhofera, či jeho žáků, který dříve patřil premonstrátůmTeplé, byl vytipován v roce 1996 již v podobě ruiny[1] a dílem zrekonstruován trapisty, kteří do Čech přišli z mateřského opatství Sept Fons ve Francii. Stavební práce započaly již v květnu 2000. Dvůr na půdorysu čtverce se podařilo zachránit při rekonstrukci jen částečně, dochovala se západní rezidenční část, zbývající tři křídla byla nahrazeny novostavbami, které respektují původní půdorys čtverce[2] o vnější hraně 70 metrů. Dominantou kláštera, jehož rekonstrukci řídil Jan Soukup, se stal moderní minimalistický kostel, jehož část presbyteria ze čtverce vystupuje. Postavený byl dle návrhu britského architekta Johna Pawsona. Klášterní kostel byl benedikován 2. září 2004 plzeňským biskupem Mons. Františkem Radkovským. V klášteře se také nachází samostatně stojící dům pro hosty postavený v roce 2009[1]. V současné době probíhá stavba objektu samostatně stojících dílen, kam se v budoucnu má přesunout výroba hořčice, která se zatím vyrábí v místnostech pod kostelem.

Ocenění stavby[editovat | editovat zdroj]

Stavba získala následující ocenění:

  • Cena klubu za starou Prahu 2005
  • Stavba Karlovarského kraje 2005
  • 3. místo Wienerberger Brick Award 2006
  • FRATE SOLE AWARD 2008 - 1. místo udělené Fondazione Frate Sole Premio Internazionale di Architettura Sacra
  • Finalista, Česká cena za architekturu, 2016

Denní řád v klášteře[editovat | editovat zdroj]

Den v klášteře začíná ve 3.00 ráno. Ve 3.15 je první společná chórová modlitba – tzv. matutinum. Poté půl hodina osobní modlitby. Čas od pěti do čtvrt na sedm vyplňuje lectio divina – duchovní četba, někteří z mnichů si jdou ještě lehnout, v 6.15 pak následuje kapitula, kde se předčítá a vykládá řehole sv. Benedikta. V 6.30 následuje vrchol dne – mše svatáranními chválami. Od osmi do 9.15 následuje duchovní četba nebo odpočinek. Někteří mniši začínají již pracovat. V 9.00 se mniši modlí dopolední oficium, tzv. tercii, po tercii mniši odcházejí pracovat.

Polední oficium je ve 12.00, následuje oběd. Do čtvrt na tři odpoledne je pak volno na odpočinek. Ve 14.00 se pokračuje modlitbou odpoledního oficia, tzv. nóny. Po nóně se mniši rozcházejí konat manuální práci, která je důležitou protiváhou modlitby.

V 17.30 komunita koná modlitbu nešpor, půl hodiny před nešporami je vyhrazeno pro osobní modlitbu. Na nešpory navazuje opět chvíle osobní modlitby a večeře. V 19.10 se pokračuje modlitbou se čtením a v 19.30 kompletářem. Ve 20.00 představený požehná komunitě a nastává čas večerního odpočinku.[3]

Převor kláštera[editovat | editovat zdroj]

Opat kláštera[editovat | editovat zdroj]

  • Otec Samuel (od roku 2011)

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ČTTrapisté in Zasvěcení, 12.6.2010
  2. Norbert Schmidt: [Klášter Matky Boží v Novém Dvoře u Plzně http://stavbaweb.dumabyt.cz/Cirkevni-stavby/Klaster-Matky-Bozi-v-Novem-Dvore-u-Plzne.html], StavbaWEB, 11.10.2009
  3. http://www.novydvur.cz/cz/day.html

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]