Opatství Sept Fons

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Opatství Sept Fons

Průčelí opatství Sept Fons, fotografie pořízená před r. 1910
Místo Diou
Souřadnice
Řád cisterciácký
Založení 18. října 1132
Zrušení 1791
Mateřský klášter Fontenay
Dceřiný klášter Tamié
Latrun
Îles
Nový Dvůr
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons

Opatství Sept Fons se nachází v obci Diou v departementu Allier ve střední Francii. V současnosti zde žije asi 70 trapistických mnichů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klášter byl založen v roce 1132 z mateřského kláštera Fontenay původně jako cisterciácká fundace Guichardem a Vilémem z Bourbonu. Mnišská komunita zůstávala malá; až do reformy v roce 1663 počet mnichů nepřekročil 15. Od poloviny 15. století klášter silně trpěl neustálými válečnými konflikty. Mniši byli opakovaně nuceni odejít, budovy byly vypleněny a pobořeny.

Trapistická reforma[editovat | editovat zdroj]

V roce 1656 se opatem stal tehdy dvacetiletý Eustach z Beaufortu. Rozhodl se připojit klášter k reformované větvi cisterciáckého řádu, tedy k Řádu cisterciáků přísné observance, tj. trapistům. Do kláštera se pak hlásila řada nových zájemců. Noviciát byli posláni vykonat do opatství La Trappe. Dnešní podoba opatství vznikla za pomoci krále jeho přestavbou před Velkou francouzskou revolucí, tedy krátce před rokem 1789.[1] Dařilo se mu až do roku 1791, kdy bylo jeho fungování v revolučních letech potlačeno.

V roce 1845 koupil poničený klášter Dom Stanislaus, opat trapistů z kláštera Gard, odkud tehdy museli odejít. Přestavěl kostel a obnovil fungování kláštera. Mateřským klášterem Sept Fons je dnes klášter Cîteaux, a to kvůli zániku řeholního života ve Fontenay a Clairvaux.

Češi v Sept Fons[editovat | editovat zdroj]

Po roce 1991 odjela do Sept Fons řada českých kněží, roky či měsíce života zde strávil např. Karel Satoria a Marek Orko Vácha. V roce 2002 byl ze Sept Fons založen klášter Nový Dvůr v západních Čechách, první klášter založený po pádu komunismu.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cesty víry: Za mnichy do Sept-Fons, dokument České televize, 2009