Karol Cengel

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Karol Cengel
Narození 22. října 1915
Valča
Úmrtí 16. března 1987 (ve věku 71 let)
Kláštor pod Znievom
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karol Cengel (22. října 1915, Valča, Uhersko16. března 1987, Kláštor pod Znievom, Československo) byl slovenský preparátor, muzejní kurátor, lesník a entomolog, pracovník Povážského muzea v ŽiliněBudatíně.

Život[edit | edit source]

Karol cengel je málo známý, ale z hlediska muzeálního významný slovenský zoologický i entomologický preparátor. Věnoval se hlavně preparování ptáků a větších zvířat, ale také sběru a preparování hmyzu. V době svého života působil jako lesník a později jako preparátor v Povážském muzeu v ŽiliněBudatíně (muzeum sídlí v prostorách Budatínského zámku), kde pracoval 20 let.

Karol Cengel se narodil 22. října 1915 v obci Valča na úpatí Lúčanské Malé Fatry. Po skončení základní školy v rodišti pokračoval ve studiu na čtyřleté měšťanské škole v Martině, kde se hlavně pod vlivem svého učitele přírodopisu začal významněji věnovat studiu přírodovědy. Začal si zakládat různé sbírky přírodnin: herbáře, sbírky hmyzu a pokoušel se o zhotovení prvních preparátů živočichů.

Po ukončení povinné dvouleté prezenční vojenské služby v letech 19371939 začíná navštěvovat dvouletou lesnickou (horalskou) školu v Liptovském Hrádku, kterou ukončil v roce 1941, v době 2. světové války. Hned po skončení školy (1941) nastoupil jako lesník do služeb Univerzitní základny v Gápli (dnes součást Valašské Belé). Zde pracoval až téměř do konce roku 1944. V roce 1941, jako šestadvacetiletý se oženil s Máriou Šimkovou, která byla rodačka ze Slivian. Po skončení Druhé světové války působil v letech 19451949 jako lesník v Necpaloch.

Pro slovenskou entomologii má Karol Cengel význam v tom, že pro vícero entomologů ze Slovenska (RNDr. Vladimír Straka, Ing. Ivan Obuch, RNDr. Karel Hrubý a jiní) zabezpečoval různé sběry hmyzu: (ve volné přírodě, ale i parazity a jiné skupiny hmyzu - např. škvoři), které nasbíral a „vyčesal“ při preparování dermoplastických preparátů hlavně velkých savců Slovenska, ale i ptáků a jiných živočichů. V době svého života nasbíral i hodně hmyzu, který vypreparoval a mnohé druhy i správně určil. Své informace o sběrech hmyzu poskytl i slovenskému entomologovi RNDr. Karlu Hrubému k napsání jeho gigantického díla: Prodromus lepidopter Slovenska, které vyšlo v roce 1964. Informace o hmyzu od Karola Cengela jsou uvedeny v této práci na straně 99 a označené zkratkou, jako „Cl“.

Karol Cengel zemřel 16. března roku 1987 v Kláštore pod Znievom, kde je i pochován.

Jeho sbíky hmyzu a preparáty se nacházejí částečně v Turčianském muzeu Andreje Kmeťa v Martině a hlavní část v Povážském muzeu v ŽiliněBudatíně. Menší části ze sbírek jeho preparátů se nalézají i v jiných muzeích na Slovensku a také v různých soukromých, převážně mysliveckých sbírkách různých majitelů.

Odkazy[edit | edit source]

Reference[edit | edit source]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Karol Cengel na slovenské Wikipedii.

Literatura[edit | edit source]

  • Hrubý, K.: 1964, Prodromus lepidopter Slovenska, SAV, Bratislava, 99.
  • Stollmann, A.: 2004, Karol Cengel. Biografie, Považské múzeum Žilina, edícia medailóny, 20 pp.