Karol Cengel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Karol Cengel
Narození22. října 1915
Valča
Úmrtí16. března 1987 (ve věku 71 let)
Kláštor pod Znievom
Povolánílepidopterolog
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Karol Cengel (22. října 1915, Valča, Uhersko16. března 1987, Kláštor pod Znievom, Československo) byl slovenský preparátor, muzejní kurátor, lesník a entomolog, pracovník Povážského muzea v ŽiliněBudatíně.

Život[editovat | editovat zdroj]

Karol cengel je málo známý, ale z hlediska muzeálního významný slovenský zoologický i entomologický preparátor. Věnoval se hlavně preparování ptáků a větších zvířat, ale také sběru a preparování hmyzu. V době svého života působil jako lesník a později jako preparátor v Povážském muzeu v ŽiliněBudatíně (muzeum sídlí v prostorách Budatínského zámku), kde pracoval 20 let.

Karol Cengel se narodil 22. října 1915 v obci Valča na úpatí Lúčanské Malé Fatry. Po skončení základní školy v rodišti pokračoval ve studiu na čtyřleté měšťanské škole v Martině, kde se hlavně pod vlivem svého učitele přírodopisu začal významněji věnovat studiu přírodovědy. Začal si zakládat různé sbírky přírodnin: herbáře, sbírky hmyzu a pokoušel se o zhotovení prvních preparátů živočichů.

Po ukončení povinné dvouleté prezenční vojenské služby v letech 19371939 začíná navštěvovat dvouletou lesnickou (horalskou) školu v Liptovském Hrádku, kterou ukončil v roce 1941, v době 2. světové války. Hned po skončení školy (1941) nastoupil jako lesník do služeb Univerzitní základny v Gápli (dnes součást Valašské Belé). Zde pracoval až téměř do konce roku 1944. V roce 1941, jako šestadvacetiletý se oženil s Máriou Šimkovou, která byla rodačka ze Slivian. Po skončení Druhé světové války působil v letech 19451949 jako lesník v Necpaloch.

Pro slovenskou entomologii má Karol Cengel význam v tom, že pro vícero entomologů ze Slovenska (RNDr. Vladimír Straka, Ing. Ivan Obuch, RNDr. Karel Hrubý a jiní) zabezpečoval různé sběry hmyzu: (ve volné přírodě, ale i parazity a jiné skupiny hmyzu - např. škvoři), které nasbíral a „vyčesal“ při preparování dermoplastických preparátů hlavně velkých savců Slovenska, ale i ptáků a jiných živočichů. V době svého života nasbíral i hodně hmyzu, který vypreparoval a mnohé druhy i správně určil. Své informace o sběrech hmyzu poskytl i slovenskému entomologovi RNDr. Karlu Hrubému k napsání jeho gigantického díla: Prodromus lepidopter Slovenska, které vyšlo v roce 1964. Informace o hmyzu od Karola Cengela jsou uvedeny v této práci na straně 99 a označené zkratkou, jako „Cl“.

Karol Cengel zemřel 16. března roku 1987 v Kláštore pod Znievom, kde je i pochován.

Jeho sbíky hmyzu a preparáty se nacházejí částečně v Turčianském muzeu Andreje Kmeťa v Martině a hlavní část v Povážském muzeu v ŽiliněBudatíně. Menší části ze sbírek jeho preparátů se nalézají i v jiných muzeích na Slovensku a také v různých soukromých, převážně mysliveckých sbírkách různých majitelů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Karol Cengel na slovenské Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Hrubý, K.: 1964, Prodromus lepidopter Slovenska, SAV, Bratislava, 99.
  • Stollmann, A.: 2004, Karol Cengel. Biografie, Považské múzeum Žilina, edícia medailóny, 20 pp.