Kamýš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Wikipedie:Jak číst taxoboxKamýš
alternativní popis obrázku chybí
Kamýš písečný
Vědecká klasifikace
Doména eukaryota (Eucaryota)
Říše rostliny (Plantae)
Podříše vyšší rostliny (Cormobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta )
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád lipnicotvaré (Poales)
Čeleď lipnicovité (Poaceae)
Rod kamýš (Ammophila)
Host, 1809
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kamýš úzkojazyčný

Kamýš neboli amifila (Ammophila) je rod trav z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Je to typická rostlina pobřežních písečných dun.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je 60–100 cm vysoký, má úzké, tuhé, špičaté, šedozelené listy které jsou žebrovité a takřka vždy zatočené. Velmi husté, bělavé vrchní klasy se skládají z asi 1 cm dlouhých klásků. Kvete v červnu až srpnu. Tyto rostliny nacházíme téměř výlučně na mořských pobřežích, výjimkou je oblast Velkých jezer v Severní Americe. Příliš zasolenou půdu však nesnáší, salinita může být maximálně 15 g/l (1,5 %).

Kamýš má rozlehlý systém plazivých podzemních oddenků které zajišťují jeho stabilitu a dobré ukotvení na písečných přesypech i při foukání silných větrů. Jako první z rostlin dokáže bezproblémově kolonizovat pohyblivé písky.

Tato travina je názorným příkladem xerofytu, tj. rostliny která dokáže vyžít s minimem vody a přitom se úspěšně množit i na místech, kde by ostatní rostliny zakořenily jen stěží. Její úzké listy a kořeny vedoucí do hloubky ji v tom zdatně pomáhají. Proto byla v minulostí ve velkém rozsazována v rozličných přímořských areálech skoro celého světa.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vytváří nenáročnou a spolehlivou zábranu proti přesunům nezpevněného písku hnaného silným větrem a tím stabilizuje krajinu, chrání úrodnou půdu před přeměnou na pustinu, před postupným zavátím pískem. Kromě přirozeného využití pro regulaci krajinotvorby se této rostliny odedávna používá k výrobě proutěných předmětů obdobně jako rákosu a k pokrývání doškových střech.

Rozdělení a rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod Ammophila má dva uznávané druhy:

Dále se ještě diskutují dva potenciální nové druhy:

  • Ammophila baltica (Fluegge ex Schrader) Link – který však je také pod názvem ×Ammocalamagrostis baltica považován za křížence Ammophila arenaria (L.) Link a Calamagrostis epigeios (L.) Roth (třtina), původem je v severní Evropě, východní Anglií a u Baltského moře,
  • Ammophila champlainensis Seymour – jež je často uznáván za podruh Ammophila breviligulata ssp. champlainensis , pochází od jezera Ontario a jezera Champlain v Severní Americe.