Kamýš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKamýš
alternativní popis obrázku chybí
Kamýš písečný
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádlipnicotvaré (Poales)
Čeleďlipnicovité (Poaceae)
Rodkamýš (Ammophila)
Host, 1809
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kamýš úzkojazyčný

Kamýš neboli amifila (Ammophila) je rod trav z čeledi lipnicovitých (Poaceae). Je to typická rostlina pobřežních písečných dun.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je 60–100 cm vysoký, má úzké, tuhé, špičaté, šedozelené listy které jsou žebrovité a takřka vždy zatočené. Velmi husté, bělavé vrchní klasy se skládají z asi 1 cm dlouhých klásků. Kvete v červnu až srpnu. Tyto rostliny nacházíme téměř výlučně na mořských pobřežích, výjimkou je oblast Velkých jezer v Severní Americe. Příliš zasolenou půdu však nesnáší, salinita může být maximálně 15 g/l (1,5 %).

Kamýš má rozlehlý systém plazivých podzemních oddenků které zajišťují jeho stabilitu a dobré ukotvení na písečných přesypech i při foukání silných větrů. Jako první z rostlin dokáže bezproblémově kolonizovat pohyblivé písky.

Tato travina je názorným příkladem xerofytu, tj. rostliny která dokáže vyžít s minimem vody a přitom se úspěšně množit i na místech, kde by ostatní rostliny zakořenily jen stěží. Její úzké listy a kořeny vedoucí do hloubky ji v tom zdatně pomáhají. Proto byla v minulostí ve velkém rozsazována v rozličných přímořských areálech skoro celého světa.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vytváří nenáročnou a spolehlivou zábranu proti přesunům nezpevněného písku hnaného silným větrem a tím stabilizuje krajinu, chrání úrodnou půdu před přeměnou na pustinu, před postupným zavátím pískem. Kromě přirozeného využití pro regulaci krajinotvorby se této rostliny odedávna používá k výrobě proutěných předmětů obdobně jako rákosu a k pokrývání doškových střech.

Rozdělení a rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod Ammophila má dva uznávané druhy:

Dále se ještě diskutují dva potenciální nové druhy:

  • Ammophila baltica (Fluegge ex Schrader) Link – který však je také pod názvem ×Ammocalamagrostis baltica považován za křížence Ammophila arenaria (L.) Link a Calamagrostis epigeios (L.) Roth (třtina), původem je v severní Evropě, východní Anglií a u Baltského moře,
  • Ammophila champlainensis Seymour – jež je často uznáván za poddruh Ammophila breviligulata ssp. champlainensis , pochází od jezera Ontario a jezera Champlain v Severní Americe.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]