Kačka strakatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kačka strakatá

alternativní popis obrázku chybí
Samec
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: vrubozobí (Anseriformes)
Čeleď: kachnovití (Anatidae)
Rod: Histrionicus
Lesson, 1828
Binomické jméno
Histrionicus histrionicus
(Linnaeus, 1758)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kačka strakatá (též kačka pestrá nebo kachna strakatá; Histrionicus histrionicus - z latinského histrio = herec) je malý druh vrubozobého ptáka a jediný žijící zástupce rodu Histrionicus.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Dva samci (uprostřed) a samice

Kačku strakatou poprvé popsal Linné v roce 1758 a jedná se o monotypický druh z rodu Histrionicus. Monotypický rod je, laicky řečeno, rod s jediným podřazeným taxonem. V dřívější době existovaly i jiné druhy, avšak dochovaly se jen jejich fosílie, které byly často nalézány na území Spojených států, především v Kalifornii. Tyto druhy již vyhynuly a zbyla pouze kačka strakatá. V současnosti jsou uváděny dva poddruhy kačky strakaté. Ty se liší hlavně v geografické rozšíření.

  • Kačka pestrá atlantská (Histrionicus histrionicus histrionicus)
  • Kačka pestrá tichomořská (Histrionicus histrionicus pacificus)
Vejce kaček strakatých

Popis[editovat | editovat zdroj]

Dorůstá 38–45 cm a váží 526-675 g.[2] Jedná se o velmi malou a pestře zbarvenou kachnu s výrazným pohlavním dimorfismem. Samec má přední polovinu těla převážně šedomodrou s bílými pruhy a typickou bílou skvrnou za okem. Zadní část boků je kaštanově hnědá. Naopak samice je šedohnědá s bělavou hrudí (ta u samců v prostém šatě chybí) a se třemi bílými skvrnami na hlavě. Mláďata a nevyzrálí jedinci se podobají spíše samicím.

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Hnízdí u chladných, rychle tekoucích toků na severozápadě a severovýchodě Severní Ameriky, Islandu, v Grónsku a východní Asii. Je tažná, zimuje převážně na skalnatých pobřežích Tichého a Atlantského oceánu a vzácně zaletuje též na území západní a střední Evropy.[3] [2][4] Na území Česka se tento druh nevyskytuje. Na Slovensku byl jediný samec uloven v roce 1867 u Holíče.

Po potravě, kterou tvoří měkkýši, korýši a vodní hmyz, pátrá pod vodou. Pohlavně dospívá ve věku 2 let a je sezonně monogamní. Do hnízda, které bývá skryté v husté vegetaci, klade 5-8 vajec, na kterých sedí 27-29 dnů.[5] Mláďata jsou pak opeřena ve věku 40-50 dnů.[6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]
  2. a b KHOLOVÁ, Helena (autorka českého překladu). Ptáci. Praha : Euromedia Group, k. s., 2008. ISBN 9788024222356. S. 133.  
  3. Histrionicus histrionicus [online]. The IUCN Red List of Threatened Species, [cit. 2010-10-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Harlequin Duck [online]. South Dakota Birds and Birding, [cit. 2010-10-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. RILEY, Alex; JOHNSON, Matthew. Histrionicus histrionicus [online]. Animal Diversity Web, [cit. 2010-10-03]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. GREENBERG, Russell. Harlequin Duck [online]. Smithsonian Migratory Bird Center, [cit. 2010-10-03]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]