Kačerov (přírodní památka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Kačerov
IUCN kategorie III (Přírodní památka)
Přírodní památka Kačerov
Přírodní památka Kačerov
Základní informace
Vyhlášení31. prosinec 2011
VyhlásilKrajský úřad Královéhradeckého kraje
Nadm. výška622 - 655 m n. m.
Rozloha2,22 ha[1]
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresRychnov nad Kněžnou
UmístěníZdobnice (k. ú. Kačerov u Zdobnice)
Souřadnice
Kačerov
Kačerov
Další informace
Kód5690
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Přírodní památka Kačerov se rozkládá západně od obce Zdobnice v lokalitě zvané Kačerovské rybníky tvořené soustavou 5 nádrží, které jsou napájeny bezejmenným přítokem toku Kněžná. Hlavním předmětem ochrany jsou populace silně ohrožených evropsky významných druhů modráska bahenního (Maculinea nausithous) a modráska očkovaného (Maculinea teleius) a jejich biotopů. Chráněný jsou zde i extenzivní sečené louky nížin až podhůří s typickým biotopem mezofilních ovsíkových luk.[2] Území je rovněž stejnojmennou evropsky významnou lokalitou.[3] V přírodní památce se rovněž vyskytují zlatohlávek tmavý (Oxythyrea funesta), ještěrka živorodá (Zootoca vivipara), užovka obojková (Natrix natrix) či bledule jarní (Leucojum vernum). Poblíž se nachází rozsáhlejší přírodní rezervace Kačerov.[4]

Fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Otevřená data AOPK ČR. Dostupné online. [cit. 2020-11-19]
  2. Ústřední seznam ochrany přírody – PP Kačerov [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2017-01-09]. Dostupné online. 
  3. Ústřední seznam ochrany přírody – EVL Kačerov [online]. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR [cit. 2017-01-09]. Dostupné online. 
  4. ŠINDLAR S.R.O. Plán péče o přírodní památku Kačerov na období (2011 – 2031) na 20 let od schválení platnosti zřizovacího předpisu. 1. vyd. Hradec Králové: Krajský úřad Královéhradeckého kraje, 2011. 35 s. Dostupné online. Kapitola 2.1 Stručný popis území a charakteristika jeho přírodních poměrů – Přehled zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů, s. 15–16. 

Související články[editovat | editovat zdroj]