Křížatkovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKřížatkovité
alternativní popis obrázku chybí
Křížatka obecná (Commelina communis)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád křížatkotvaré (Commelinales)
Čeleď křížatkovité (Commelinaceae)
Mirb., 1804
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křížatkovité (Commelinaceae) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu křížatkotvaré (Commelinales).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o byliny, jsou jednoleté nebo vytrvalé. Jsou to pozemní rostliny, ale někdy i epifyty, liány. Jsou to jednodomé i dvoudomé rostliny. Listy jsou stálezelené, někdy nahloučeny na bázi, jindy nikoliv, jsou řapíkaté nebo přisedlé, střídavé, někdy více nebo méně ztlutslé, s listovými pochvami. Žilnatina souběžná, čepele celokrajné. Květy oboupohlavné nebo jednopohlavné, jsou v květenstvích, zpravidla vijanech, vzácněji květy jednotlivé, jsou pravidelné nebo velmi nepravidelné. Okvětí je rozlišeno na kalich a korunu. Kalich je složen ze 3 kališních lístků v 1 přeslenu, lístky volné. Koruna je složena také ze 3 lístků v 1 přeslenu, které jsou volné nebo na bázi srostlé. Koruna je modrá, purpurová nebo bílá, vzácně žlutá. Tyčinek je 6, ve dvou přeslenech (3+3), vzácně jen 1-3, nejsou srostlé navzájem ani s okvětím, nitky jsou často chlupaté někdy přítomny patyčinky. Gyneceum je složeno ze 3 plodolistů, je synkarpní, čnělka 1, semeník je svrchní. Plod je suchý, zpravidla tobolka, vzácně dužnatý[1],[2].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 40 rodů a asi 652 druhů, které jsou rozšířeny hlavně v tropech a subtropech s menším přesahem do teplejších částí mírného pásma. V Evropě jen zavlečené nebo pěstované[1].

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Aetheolirion, Amischotolype, Aneilema, Anthericopsis, Belosynapsis, Buforrestia, Callisia, Cartonema, Cochliostema, Coleotrype, Commelina, Cyanotis, Dichorisandra, Dictyospermum, Elasis, Floscopa, Geogenanthus, Gibasis, Gibasoides, Matudanthus, Murdannia, Palisota, Plowmanianthus, Pollia, Polyspatha, Porandra, Pseudoparis, Rhopalephora, Sauvallia, Siderasis, Spatholirion, Stanfieldiella, Streptolirion, Tapheocarpa, Thyrsanthemum, Tinantia, Tradescantia (vč. Rhoeo), Tricarpelema, Triceratella, Tripogandra, Weldenia.[4]

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR není původní žádný druh. Křížatka obecná (Commelina communis) je pěstovaná okrasná rostlina, která v teplých oblastech občas přechodně zplaňuje. Rostliny rodu poděnka (Tradescantia), lidově blázen, jsou často pěstované pokojové rostliny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/commelin.htm
  3. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky) 
  4. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2017. Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]