Křížatkovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Křížatkovité

alternativní popis obrázku chybí
Křížatka obecná (Commelina communis)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: křížatkotvaré (Commelinales)
Čeleď: křížatkovité (Commelinaceae)
Mirb., 1804
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křížatkovité (Commelinaceae) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu křížatkotvaré (Commelinales).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o byliny, jsou jednoleté nebo vytrvalé. Jsou to pozemní rostliny, ale někdy i epifyty, liány. Jsou to jednodomé i dvoudomé rostliny. Listy jsou stálezelené, někdy nahloučeny na bázi, jindy nikoliv, jsou řapíkaté nebo přisedlé, střídavé, někdy více nebo méně ztlutslé, s listovými pochvami. Žilnatina souběžná, čepele celokrajné. Květy oboupohlavné nebo jednopohlavné, jsou v květenstvích, zpravidla vijanech, vzácněji květy jednotlivé, jsou pravidelné nebo velmi nepravidelné. Okvětí je rozlišeno na kalich a korunu. Kalich je složen ze 3 kališních lístků v 1 přeslenu, lístky volné. Koruna je složena také ze 3 lístků v 1 přeslenu, které jsou volné nebo na bázi srostlé. Koruna je modrá, purpurová nebo bílá, vzácně žlutá. Tyčinek je 6, ve dvou přeslenech (3+3), vzácně jen 1-3, nejsou srostlé navzájem ani s okvětím, nitky jsou často chlupaté někdy přítomny patyčinky. Gyneceum je složeno ze 3 plodolistů, je synkarpní, čnělka 1, semeník je svrchní. Plod je suchý, zpravidla tobolka, vzácně dužnatý[1],[2].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 40 rodů a asi 652 druhů, které jsou rozšířeny hlavně v tropech a subtropech s menším přesahem do teplejších částí mírného pásma. V Evropě jen zavlečené nebo pěstované[1].

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Seznam rodů[editovat | editovat zdroj]

Aetheolirion, Amischotolpe, Aneilema, Anthericopsis, Belosynapsis, Buforrestia, Callisia, Cochliostema, Coleotrype, Commelina, Cyanotis, Dichorisandra, Dictyospermum, Elasis, Floscopa, Geogenanthus, Gibasis, Gibasoides, Matudanthus, Murdannia, Palisota, Pollia, Polyspatha, Porandra, Pseudoparis, Rhoeo, Rhopalephora, Sauvallea, Siderasis, Spatholirion, Stanfieldiella, Streptolirion, Thyrsanthemum, Tinantia, Tradescantia, Tricarpelema, Tripogandra, Weldenia.

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V ČR není původní žádný druh. Křížatka obecná (Commelina communis) je pěstovaná okrasná rostlina, která v teplých oblastech občas přechodně zplaňuje. Rostliny rodu poděnka (Tradescantia), lidově blázen, jsou často pěstované pokojové rostliny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/commelin.htm
  3. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha : Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. (česky)  

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]