Křížatkotvaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxKřížatkotvaré
alternativní popis obrázku chybí
Křížatka obecná (Commelina communis)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádkřížatkotvaré (Commelinales)
Mirb. ex Bercht. & J.Presl, 1820
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křížatkotvaré (Commelinales) je řád jednoděložných rostlin. Podle současné taxonomie zahrnuje 5 převážně tropických čeledí, z nichž jsou významnější křížatkovité, krvenkovité a modráskovité.

Pojetí řádu[editovat | editovat zdroj]

Pojetí řádu se v jednotlivých taxonomických systémech velmi měnilo. Starší taxonomické systémy měly řád často úžeji vymezen a řadily se sem jiné čeledi. Např. Tachtadžjanův systém sem řadí pouze křížatkovité (Commelinaceae). Cronquistův systém sem řadí 4 čeledi, kromě vlastních Commelinaceae také Rapateaceae, Xyridaceae a Mayacaceae, které APG II řadí pod lipnicotvaré (Poales). V pozdějších aktualizacích systému APG (APG III, APG IV) se již pojetí řádu nezměnilo.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to převážně tropický řád, řidčeji s přesahem až do teplejších částí mírného pásma. V Evropě zcela chybí, jen adventivní výskyt. Jedná se o většinou vytrvalé byliny, zřídka jednoleté. Jsou to normální suchozemské rostliny, ale jsou zde i rostliny bahenní až vodní, např. čeleď modráskovité (Pontederiaceae), najdeme zde jednodomé i dvoudomé rostliny. Mají často oddenky nebo hlízy. Listy jsou často v přízemní růžici, většinou střídavé, jednoduché, řapíkaté nebo přisedlé, žilnatina souběžná až zpeřená, čepele jsou někdy isobifaciální (jezdivá). Květy jsou jednotlivé nebo v květenstvích. Jsou pravidelné nebo celkem často nepravidelné, zygomorfické. Okvětí se skládá nejčastěji ze 6 okvětních lístků, je volné nebo srostlé. Tyčinek je nejčastěji 6, zřídka 1 nebo 3. Gyneceum je srostlé nejčastěji ze 3 plodolistů, semeník je svrchní. Plodem je nejčastěji tobolka, řidčeji oříšek nebo peckovice (popř. jednosemenná bobule).

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

křížatkotvaré

 Commelinaceae

 Hanguanaceae

 Philydraceae

 Haemodoraceae

 Pontederiaceae

Přehled čeledí[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]