Křížatkotvaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxKřížatkotvaré
alternativní popis obrázku chybí
Křížatka obecná (Commelina communis)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádkřížatkotvaré (Commelinales)
Mirb. ex Bercht. & J.Presl, 1820
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Křížatkotvaré (Commelinales) je řád jednoděložných rostlin. Podle současné taxonomie zahrnuje 5 převážně tropických čeledí, z nichž jsou významnější křížatkovité, krvenkovité a modráskovité.

Pojetí řádu[editovat | editovat zdroj]

Pojetí řádu se v jednotlivých taxonomických systémech velmi měnilo. Starší taxonomické systémy měly řád často úžeji vymezen a řadily se sem jiné čeledi. Např. Tachtadžjanův systém sem řadí pouze křížatkovité (Commelinaceae). Cronquistův systém sem řadí 4 čeledi, kromě vlastních Commelinaceae také Rapateaceae, Xyridaceae a Mayacaceae, které APG II řadí pod lipnicotvaré (Poales). V pozdějších aktualizacích systému APG (APG III, APG IV) se již pojetí řádu nezměnilo.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to převážně tropický řád, řidčeji s přesahem až do teplejších částí mírného pásma. V Evropě zcela chybí, jen adventivní výskyt. Jedná se o většinou vytrvalé byliny, zřídka jednoleté. Jsou to normální suchozemské rostliny, ale jsou zde i rostliny bahenní až vodní, např. čeleď modráskovité (Pontederiaceae), najdeme zde jednodomé i dvoudomé rostliny. Mají často oddenky nebo hlízy. Listy jsou často v přízemní růžici, většinou střídavé, jednoduché, řapíkaté nebo přisedlé, žilnatina souběžná až zpeřená, čepele jsou někdy isobifaciální (jezdivá). Květy jsou jednotlivé nebo v květenstvích. Jsou pravidelné nebo celkem často nepravidelné, zygomorfické. Okvětí se skládá nejčastěji ze 6 okvětních lístků, je volné nebo srostlé. Tyčinek je nejčastěji 6, zřídka 1 nebo 3. Gyneceum je srostlé nejčastěji ze 3 plodolistů, semeník je svrchní. Plodem je nejčastěji tobolka, řidčeji oříšek nebo peckovice (popř. jednosemenná bobule).

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

křížatkotvaré

 Commelinaceae

 Hanguanaceae

 Philydraceae

 Haemodoraceae

 Pontederiaceae

Přehled čeledí[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]