Hanguana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHanguana
alternativní popis obrázku chybí
Plodenství Hanguana malayana
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád křížatkotvaré (Commelinales)
Čeleď Hanguanaceae
Rod Hanguana
Blume, 1828
druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hanguana je rod jednoděložných rostlin z čeledi Hanguanaceae, řádu křížatkotvaré (Commelinales). Čeleď Hanguanaceae obsahuje pouze jediný rod Hanguana[1]. Ve starších taxonomických systémech byl rod někdy řazen do čeledí Flagellariaceae nebo Asteliaceae.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to celkem robustní vytrvalé byliny s bazálními růžicemi listů a oddenky, mohou to být terestrické až bahenní rostliny (helofyty). Listy jsou jednoduché, střídavé, řapíkaté, s listovými pochvami. Čepel je čárkovitá až kopinatá, celokrajná, žilnatina je zpeřená (zpeřeně souběžná). Jsou to dvoudomé rostliny. Květy jsou uspořádány v květenstvích, v latách. Květy jsou malé, skládají se ze 6 okvětních lístků, kdy vnější jsou menší než vnitřní, dole jsou srostlé v krátkou okvětní trubku. Tyčinek v samčích květech je 6, dole jsou srostlé s okvětím, v samičích květech je 6 staminodií. Gynecum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je svrchní. V samčích květech je přítomno pistillodium. Plodem je peckovice, jindy interpretována jako jednosemenná bobule. Semeno má miskovitý tvar[1],[2].

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod Hanguana zahrnuje 11 druhů. Je rozšířen v tropické Asii, Austrálii a Tichomoří. Většina druhů roste v jihovýchodní Asii. Největší areál má druh H. malayana, který je rozšířen od Srí Lanky přes Indočínu a jihovýchodní Asii po Novou Guineu, severní Austrálii a Karolínské ostrovy v Tichomoří.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/hanguana.htm
  3. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]