Hanguana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Hanguana

Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: křížatkotvaré (Commelinales)
Čeleď: Hanguanaceae
Rod: Hanguana
Blume
druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hanguana je rod jednoděložných rostlin z čeledi Hanguanaceae, řádu křížatkotvaré (Commelinales). Čeleď Hanguanaceae obsahuje pouze jediný rod Hanguana[1]. Ve starších taxonomických systémech byl rod někdy řazen do čeledí Flagellariaceae nebo Asteliaceae.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to celkem robustní vytrvalé byliny s bazálními růžicemi listů a oddenky, mohou to být terestrické až bahenní rostliny (helofyty). Listy jsou jednoduché, střídavé, řapíkaté, s listovými pochvami. Čepel je čárkovitá až kopinatá, celokrajná, žilnatina je zpeřená (zpeřeně souběžná). Jsou to dvoudomé rostliny. Květy jsou uspořádány v květenstvích, v latách. Květy jsou malé, skládají se ze 6 okvětních lístků, kdy vnější jsou menší než vnitřní, dole jsou srostlé v krátkou okvětní trubku. Tyčinek v samčích květech je 6, dole jsou srostlé s okvětím, v samičích květech je 6 staminodií. Gynecum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je svrchní. V samčích květech je přítomno pistillodium. Plodem je peckovice, jindy interpretována jako jednosemenná bobule. Semeno má miskovitý tvar[1],[2].

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Je známo asi 2-6 druhů, které jsou rozšířeny v tropech Asie, Šrí Lanka a jihovýchodní Asie s přesahem do severní Austrálie[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/hanguana.htm