Hanguana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Hanguana

alternativní popis obrázku chybí
Plodenství Hanguana malayana
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: křížatkotvaré (Commelinales)
Čeleď: Hanguanaceae
Rod: Hanguana
Blume, 1828
druhy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hanguana je rod jednoděložných rostlin z čeledi Hanguanaceae, řádu křížatkotvaré (Commelinales). Čeleď Hanguanaceae obsahuje pouze jediný rod Hanguana[1]. Ve starších taxonomických systémech byl rod někdy řazen do čeledí Flagellariaceae nebo Asteliaceae.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to celkem robustní vytrvalé byliny s bazálními růžicemi listů a oddenky, mohou to být terestrické až bahenní rostliny (helofyty). Listy jsou jednoduché, střídavé, řapíkaté, s listovými pochvami. Čepel je čárkovitá až kopinatá, celokrajná, žilnatina je zpeřená (zpeřeně souběžná). Jsou to dvoudomé rostliny. Květy jsou uspořádány v květenstvích, v latách. Květy jsou malé, skládají se ze 6 okvětních lístků, kdy vnější jsou menší než vnitřní, dole jsou srostlé v krátkou okvětní trubku. Tyčinek v samčích květech je 6, dole jsou srostlé s okvětím, v samičích květech je 6 staminodií. Gynecum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je svrchní. V samčích květech je přítomno pistillodium. Plodem je peckovice, jindy interpretována jako jednosemenná bobule. Semeno má miskovitý tvar[1],[2].

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rod Hanguana zahrnuje 11 druhů. Je rozšířen v tropické Asii, Austrálii a Tichomoří. Většina druhů roste v jihovýchodní Asii. Největší areál má druh H. malayana, který je rozšířen od Srí Lanky přes Indočínu a jihovýchodní Asii po Novou Guineu, severní Austrálii a Karolínské ostrovy v Tichomoří.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/hanguana.htm
  3. HASSLER, M.. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]