Philydraceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Philydraceae

alternativní popis obrázku chybí
Helmholtzia glaberrima
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: křížatkotvaré (Commelinales)
Čeleď: Philydraceae
Link, 1821
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Philydraceae je čeleď jednoděložných rostlin z řádu křížatkotvaré (Commelinales).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to vytrvalé byliny s bazálními růžicemi listů a oddenky či hlízami. Listy jsou jednoduché, střídavé, dvouřadě až spirálně uspořádané, přisedlé, s listovými pochvami. Čepel je čárkovitá až kopinatá, někdy isobifaciální (jezdivý list), celokrajná, se souběžnou žilnatinou. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Květy jsou uspořádány v květenstvích, klasech, někdy složených klasech (klas klasů). Květy jsou nepravidelné, zygomorfické, květy jsou podepřeny listenem, se kterým květ někdy i srůstá. Okvětí se skládá ze 6 okvětních lístků. Horní 2 lístky vnitřního kruhu srůstají s prostředním lístkem vnějšího kruhu a tvoří tak velký horní pysk, dolní lístek vnitřního kruju je zvětšený v dolní pysk, zbylé 2 lístky jsou malé a někdy srůstají s tyčinkou, proto se okvětí zdánlivě skládá jen ze 2 lístků. Tyčinka je jen 1, volná nebo srostá se dvěma malými okvětními lístky. Gynecum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je svrchní. Plodem je tobolka[1],[2].

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď Philydraceae zahrnuje 3 rody a 6 druhů. Je rozšířena v tropické Asii, Austrálii a Tichomoří. Celkem 4 druhy jsou endemity Austrálie. Druh Philydrum lanuginosum má velký areál, sahající od Indie a Číny po Japonsko, Austrálii, Novou Guineu a Karolínské ostrovy v Tichomoří. Helmholtzia novoguineensis roste na Nové Guineji a Molukách.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/philydra.htm
  3. HASSLER, M.. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]