Philydraceae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPhilydraceae
alternativní popis obrázku chybí
Helmholtzia glaberrima
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád křížatkotvaré (Commelinales)
Čeleď Philydraceae
Link, 1821
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Philydraceae je čeleď jednoděložných rostlin z řádu křížatkotvaré (Commelinales).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to vytrvalé byliny s bazálními růžicemi listů a oddenky či hlízami. Listy jsou jednoduché, střídavé, dvouřadě až spirálně uspořádané, přisedlé, s listovými pochvami. Čepel je čárkovitá až kopinatá, někdy isobifaciální (jezdivý list), celokrajná, se souběžnou žilnatinou. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Květy jsou uspořádány v květenstvích, klasech, někdy složených klasech (klas klasů). Květy jsou nepravidelné, zygomorfické, květy jsou podepřeny listenem, se kterým květ někdy i srůstá. Okvětí se skládá ze 6 okvětních lístků. Horní 2 lístky vnitřního kruhu srůstají s prostředním lístkem vnějšího kruhu a tvoří tak velký horní pysk, dolní lístek vnitřního kruju je zvětšený v dolní pysk, zbylé 2 lístky jsou malé a někdy srůstají s tyčinkou, proto se okvětí zdánlivě skládá jen ze 2 lístků. Tyčinka je jen 1, volná nebo srostá se dvěma malými okvětními lístky. Gynecum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je svrchní. Plodem je tobolka[1],[2].

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď Philydraceae zahrnuje 3 rody a 6 druhů. Je rozšířena v tropické Asii, Austrálii a Tichomoří. Celkem 4 druhy jsou endemity Austrálie. Druh Philydrum lanuginosum má velký areál, sahající od Indie a Číny po Japonsko, Austrálii, Novou Guineu a Karolínské ostrovy v Tichomoří. Helmholtzia novoguineensis roste na Nové Guineji a Molukách.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/philydra.htm
  3. HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2016. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]