Julia (programovací jazyk)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Julia
Julia prog language.svg
První vydání 2012
Web julialang.org
Přípona souboru .jl

Julia je dynamický programovací jazyk určený zejména pro vědecké výpočty. Jeho vývoj začal roce 2009 a uveřejněný pod svobodnou licencí byl roku 2012. Snadno umožňuje paralelní a distribuované výpočty a dokáže přímo volat rutiny psané v CFortranu. Jádro jazyka Julia je implementováno v CC++. Na vysokoúrovňový jazyk vykazuje Julia mimořádnou rychlost, často srovnatelnou s programem psaným přímo v jazyce C. Zajímavé také je, že Julia je svým vlastním makrojazykem a program je možno modifikovat přímo za běhu, což umožňuje snadné metaprogramování.

Popis jazyka[editovat | editovat zdroj]

Proměnné[editovat | editovat zdroj]

x=0;
δ = x+0.00001
안녕하세요 = "Hello"

Je povoleno přepsat zabudované konstanty i funkce

pi = 3
sqrt = 75

Název proměnné musí začínat na A-Z, a-z, podtržítko, nebo znak Unicode nad 00A0 v kategoriích Lu, Ll, Lt, Lm, Lo, Nl (písmena), Sc, So (měny a jiné symboly), a některé znaky podobném písmenům (například některé znaky z kategorie Sm (matematické symboly)). Další znaky mohou být také číslice (0-9, a znaky v kategoriích Nd a No), vykřičník, diakritika, Unicode kategorie Pc a některé další znaky.

Operátory jako + jsou také platnými identifikátory, ale parsují se jinak. V určitém kontextu se můžou použít jen jako proměnné: (+)=f nastaví operátor +, aby interně zavolal funkci f. Většina infixových operátorů z Unicode kategorie Sm se parsuje jako infixové operátory a je možné jim přiřadit nějaké funkce.

Zakázané identifikátory jsou pouze klíčová slova jako například if nebo try.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Hello world[editovat | editovat zdroj]

Nejjednodušší program Hello world používá funkci println, která vypíše řetězec na příkazovou řádku a řádek zalomí:

println("Hello, world!")

Samozřejmě je možné použít i funkci print, která funguje stejně, ale řádek nezalamuje automaticky:

print("Hello, world!\n")

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]