Hello world

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hello world

„Hello, World!“ je malý počítačový program, který vypíše na výstupní zařízení (nejčastěji obrazovku) text „Hello, world!“. Používá se jako ukázka při výuce programování v určitém programovacím jazyce a mnoho studentů jej píše jako svůj první malý program.

Smyslem tohoto programu je především překonání prvotní bariéry. Uživatel musí být schopen „vytvořit text programu, úspěšně ho přeložit, sestavit a spustit, a potom zkontrolovat, zda vytvořil požadovaný výstup“[1], což pro začátečníka není malý výkon.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Přestože pokusné programy existovaly dlouhou dobu od zavedení programovatelných počítačů, tradice použití fráze „Hello, world!“ jako pokusné zprávy byla inspirována příkladem v knize The C Programming Language, kterou napsali autoři tohoto programovacího jazyka Brian Kernighan a Dennis Ritchie. Příklad v této knize vytiskne text „hello, world“. Ukázka v tehdejší notaci jazyka:

main() {
        printf("hello, world");
}

První známý výskyt použití slov „hello, world“ v počítačové literatuře se však objevil již dříve roku 1972 v Kernighanově knize Tutorial Introduction to the Language B[2]:

main( ) {
  extrn a, b, c;
  putchar(a); putchar(b); putchar(c); putchar('!*n');
}
a 'hell';
b 'o, w';
c 'orld';

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The C Programming Language. Brian W. Kernighan, Dennis M. Ritchie. Prentice-Hall, 1978. ISBN 0-13-110163-3. Kapitola 1.1.
  2. The Programming Language B [online]. [cit. 2010-02-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 08-08-2007. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]