Hello world

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hello world

„Hello, World!“ je malý počítačový program, který vypíše na výstupní zařízení (nejčastěji obrazovku) text „Hello, world!“. Používá se jako ukázka při výuce programování v určitém programovacím jazyce a mnoho studentů jej píše jako svůj první malý program.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Přestože pokusné programy existovaly dlouhou dobu od zavedení programovatelných počítačů, tradice použití fráze „Hello, world!“ jako pokusné zprávy byla inspirována příkladem v knize The C Programming Language, kterou napsali autoři tohoto programovacího jazyka Brian Kernighan a Dennis Ritchie. Příklad v této knize vytiskne text „hello, world“ (bez velkých písmen či vykřičníku). Ukázka v tehdejší notaci jazyka:

main() {
        printf("hello, world");
}

První známý výskyt použití slov „hello, world“ v počítačové literatuře se však objevil již dříve roku 1972 v Kernighanově knize Tutorial Introduction to the Language B[1]:

main( ) {
  extrn a, b, c;
  putchar(a); putchar(b); putchar(c); putchar('!*n');
}
a 'hell';
b 'o, w';
c 'orld';

Použití

Tento program se využívá při výuce programování, programovacího jazyka nebo knihovny (např. pro GUI). Je obvykle prvním programem, který člověk napíše. Je dostatečně jednoduchý, že člověk většinou nemusí mít žádné předchozí znalosti, aby ho pochopil. Může tak na něm být názorně vysvětlena syntaxe, struktura kódu, základní principy apod.

Existují obsáhlé sbírky programů „Hello, World!“, které slouží k porovnávání jednotlivých jazyků.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The Programming Language B [online]. [cit. 2010-02-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 08-08-2007. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]