APL (programovací jazyk)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
APL
Paradigmastrukturovaný, modulární, funkcionální
Vznikl v60. letech 20. století
AutorKenneth Iverson
První vydání27. listopadu 1966
Typová kontroladynamické typování
Ovlivněn jazykymatematický zápis
Ovlivnil jazykyGo, J, Mathematica, MATLAB, R

APL je programovací jazyk, vyvinutý v šedesátých letech Kennethem Iversonem; jeho hlavní datový typ je vícerozměrné pole. Pro reprezentaci většiny funkcí a operátorů využívá širokou škálu speciálních grafických symbolů, díky čemuž je zdrojový kód velmi hutný. Silně ovlivnil vývoj tabulkových procesorů, funkcionálního programování, balíčků pro matematické výpočty i několika dalších programovacích jazyků. Pro některé aplikace se APL používá ještě dnes.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Verze 10, vydaná roku 1991, přinesla rozhraní pro C (především pro MS C 5.1 i Turbo C 2.0) a Fortran (primárně MS Fortran 5.0). Ve Windows 3.0 podporovala spuštění APL programů ve více než jednom okně, výměnu dat mezi nimi, současný běh jiných programů či podporu práce s myší. Uživatel měl při provádění programů přímý nebo programem řízený přístup do procesoru uživatelských příkazů (User Command Processor), který byl nově umístěný přímo v interpretu APL.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku APL (programming language) na anglické Wikipedii.

  1. STSC vytvořil verzi 10 programového jazyka APL Plus PC. Software | Novinky. Chip. Petr Müller, březen 1991, roč. 1, čís. 3, s. 55. [cit. 2022-06-03]. ISSN 1210-0684.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]