Modulární programování

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Modulární programování, nazývané také „návrh shora-dolů“ (anglicky top-down design) a „postupné zjemňování“ (anglicky stepwise refinement), je technika návrhu softwaru, která zdůrazňuje rozdělení funkčnosti programu na nezávislé, zaměnitelné moduly, z nichž každý obsahuje vše nezbytné pro jediný aspekt požadované funkcionality[1] Koncepčně moduly představují oddělení zodpovědností a zlepšují udržovatelnost explicitním vyjádřením logických hranic mezi komponenty. Moduly se obvykle začleňují do programů pomocí rozhraní[2] Rozhraní modulu popisuje, které prvky jsou modulem poskytovány a které jsou modulem vyžadovány. Prvky definované v rozhraní jsou přístupné z ostatních modulů. Implementační část obsahuje konkrétní implementaci kódu, typů a dalších prvků, které odpovídají prvkům deklarovaným v části rozhraní.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Jürgen Haas. Modular programming [online]. http://www.about.com/: About.com [cit. 2010-03-08]. Modulární programování programátorský styl, který rozkládá funkci programu na moduly, z nichž každý vykonává jednu činnost a obsahuje veškerý zdrojový kód a proměnné potřebné pro tuto činnost. Modulární programování usnadňuje ladění a údržbu velmi rozsáhlých programů. Rozdělením programu na moduly, které provádějí přesně definované funkce, můžete snáze lokalizovat zdroj chyb v programu. Také objektově orientované programovací jazyky jako SmallTalk a HyperTalk zahrnují principy modulárního programování. (anglicky) 
  2. Seif Haridi, Nils Franzén. 7. Modules and Interfaces [online]. http://www.mozart-oz.org/documentation/index.html: Mozart Documentation [cit. 2010-03-08]. Moduly, nazývané také balíky (anglicky packages) se skládají z procedur a dalších hodnot, které dohromady tvoří celek poskytující určitou funkcionalitu. Modul se typicky skládá z několika privátních procedur, které nejsou viditelné mimo modul a několika procedur rozhraní, které poskytují externí služby modulu. (anglicky)