Přeskočit na obsah

Visual FoxPro

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Visual FoxPro
VývojářMaintenance mode
První vydání1984
Aktuální verze9.0 SP2 (11. říjen 2007)
Operační systémMicrosoft Windows
Typ softwaruDatabáze programovacího jazyka
LicenceEULA
Webmsdn.microsoft.com/vfoxpro
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Visual FoxPro je databázové programovací prostředí používané počítačích třídy PC v rámci systému MS Windows.

Visual FoxPro zároveň označuje příslušný programovací jazyk třídy dBase.

Visual FoxPro využívá procedury a patří do skupiny jazyků xBase.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původní databázové prostředí dBase firmy Ashton-Tate (pracující na systémech CP/M a MS-DOS) doznalo obrovské popularity a stalo se de-facto standardem (především ve verzích "dBaseII" a "dBase 3"). Programy v tomto prostředí byly ukládány v textovém formátu, což sice umožnilo jejich snadnou správu, ale zároveň bylo příčinou velmi nízkého výkonu.

Na počátku 90. let byl značně populární a rozšířen pro svoji rychlost, stabilitu a v neposlední řadě i licenční politiku bezplatného šíření runtime pro běh vytvořených aplikací. Pro vývojové prostředí a vlastní aplikace je charakteristické použití myši a uživatelských oken. Navazuje na rozšířenou a ve své době populární FoxBASE.

Reakcí byl vznik konkurenčního databázového systému FoxBase (první verze byla vydána společností Fox Software v roce 1984), který byl shora kompatibilní (zahrnul programové prostředí) a doplňoval několik klíčových prvků:

  • programy byly překládány do „mezikódu“, což umožňovalo výrazně vyšší rychlost běhu (až cca 50x)
  • bylo možné používat i programy v textové formě (pak systém prováděl překlad automaticky během načítání do paměti)
  • do systému byly doplněny nové a efektivnější metody vyhledávání a tvorby indexů (které výrazně zrychlily tyto operace)
  • bylo možné volně distribuovat "zakompilované" programy (přeložené do mezikódu) společně s malým běhovým modulem. Toto výrazně usnadnilo šíření výsledného programu a jeho správu při zachování autorských práv tvůrce databázové aplikace.

Po dalších vylepšeních byl systém FoxBase přejmenován na FoxPro. Nejúspěšnější verze Foxpro 2.6 pracuje pod systémy MS DOS, MS Windows (Win98WinXP), Macintosh, SCO Unix, Linux, Free BSD.

Po převedení pod Windows a zakoupení firmou Microsoft byla vydána verze „Visual FoxPro“ a následně byl vývoj systému z marketingových důvodů uzavřen. Přitom se jednalo a dodnes jedná o systém technicky pokrokovější, než vlastní databázové systémy firmy Microsoft. Poslední verze Visual FoxPro v.9 (VFP9) pochází z roku 2004.

Úspěch původního systému FoxBase inspiroval vznik několika podobných systémů. Nejvýznamnější je systém „Clipper“, který prováděl kompilaci Dbase programu přímo do EXE souboru. Výsledkem byl ještě asi dvakrát rychlejší běh čistého programu než u systému FoxPro, ovšem vlastní databázové funkce (vyhledávání, …) byly pomalejší. Celkově byl hodnocen systém Clipper jako o něco slabší než FoxPro. Překládač pro Windows a pro Linux je též FlagShip.

K šiřitelům VFP v ČR patřila firma Daquas, která zastupovala už tvůrce systému Fox Software a pořádala každým rokem specializovanou konferenci DevCon. Za propagátory a přední znalce jsou považování Milan Kosina, Jan Dudek a Igor Vít.

Ukázky kódu[editovat | editovat zdroj]

Hello, World, delší verze

MESSAGEBOX("Hello World")

Hello, World, kratší verze

? "Hello, World!"

Kompatibilita[editovat | editovat zdroj]

Kompatibilita verzí Windows
Verze 3.0 5.0 6.0 7.0 8.0 9.0
Windows 3.x Ano Ne Ne Ne Ne Ne
Windows NT 4.0 Ano Ano Ano Ano Ne Ne
Windows 95 Ano Ano Ano Částečně Ne Ne
Windows 98 Ano Ano Ano Ano Částečně Částečně
Windows Me Ano Ano Ano Ano Částečně Částečně
Windows 2000 Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Windows XP Ano Ano Ano Ano Ano Ano
Windows Server 2003 ? ? Ano Ano Ano Ano
Windows Vista ? Ano Ano Ano Ano Ano
Windows Vista/64 bit ? ? Ano Ano Ano Ano
Windows 7 ? Ano Ano Ano Ano Ano
Windows 7/64 bit ? ? Ano Ano Ano Ano
Windows 8 ? ? ? ? Ano Ano
Windows 10 ? ? ? ? Ano Ano