XPath

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
XPath
Paradigma dotazovací jazyk
Vývojář W3C
První oznámení 1999
Poslední verze 3.1 (21. března 2017)
Ovlivněn jazyky XSLT, XPointer
Ovlivnil jazyky XML Schema, XForms

XPath (XML Path Language) je počítačový jazyk, pomocí kterého lze adresovat části XML dokumentu. Pomocí tohoto jazyka lze z XML dokumentu vybírat jednotlivé elementy a pracovat s jejich hodnotami a atributy. XPath se používá v mnoha aplikacích XML, mezi nejvýznamnější patří využití v XSLT. Jazyk XPath je standardem vydaným organizací W3C.

Syntaxe jazyka[editovat | editovat zdroj]

Základní součástí jazyka je path expression, „výraz popisující cestu“. Taková cesta se zapisuje jako posloupnost přechodů mezi jednotlivými sadami uzlů, oddělených lomítky. Každý přechod je určen pomocí tří složek (některé ovšem nemusí být uvedeny, pokud mají implicitní hodnotu):

  • osa (axis),
  • test (node test),
  • predikát (predicate).

Nejjednodušší zápis používá pouze položky test a má tvar např. /A/B/C, přičemž označuje množinu elementů C, které jsou uvnitř elementů B, které jsou uvnitř elementu A, který je kořenovým elementem dokumentu. Takový zápis je podobný zápisu cesty k souboru v souborovém systému, případně URL. U složitějších dotazů se místo implicitní osy child (potomek) může zapsat jiná osa, oddělená čtyřtečkou, případně predikáty, uvedené jako seznam podmínek v hranatých závorkách. Příkladem takového složitějšího dotazu je /A/B/following-sibling::*[1], který vybere všechny (libovolně pojmenované) elementy, které jsou prvním elementem následujícím po elementu B, který je uvnitř kořenového elementu A.

Specifikace osy popisuje směr pohybu po stromové reprezentaci XML dokumentu. Je definováno celkem 13 os, mezi nimi například child (dítě, implicitní), descendant (potomek), parent (rodič), ancestor (předek), attribute (atribut) apod. Pro některé často používané osy existuje zkratka zápisu, takže např. místo attribute::id lze psát @id.

Kromě výrazů popisujících cestu jsou v XPath definovány také běžnější číselné, logické ad. výrazy, které se používají nejčastěji v rámci predikátů. Příkladem je výraz popisující cestu //zboží[@sleva >= @cena div 2], který najde všechny elementy zboží, jejichž atribut sleva má hodnotu nejméně poloviny hodnoty atributu cena. V podobných výrazech lze používat operátory a funkce ze standardní knihovny.

Příklady[editovat | editovat zdroj]

Příklady několika málo XPath výrazů:

  • Kořenový element: /*
  • Element foo kdekoliv: //foo
  • Atribut edits elementu group s atributem name rovným main: group[@name="main"]/@edits

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]