José Luis Rodríguez Zapatero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
José Luis Rodriguez Zapatero
José Luis Rodriguez Zapatero
José Luis Rodriguez Zapatero
Narození 4. srpna 1960
Valladolid
Bydliště Palacio de la Moncloa, Madrid
Vzdělání právo na Universidad de León
Alma mater Universita v Leónu
Povolání Politik
Znám jako španělský premiér
Ocenění Řád Isabely Katolické (límec)
Řád tří hvězd
Řád rumunské hvězdy
Předchůdce José María Aznar
Politická strana PSOE
Nábož. vyznání agnostik
Děti 2
Podpis José Luis Rodriguez Zapatero - podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zapaterova první vláda (2004)

José Luis Rodríguez Zapatero (* 4. srpna 1960, Valladolid) je španělský politik, přední postava PSOE, jejímž byl předsedou. Od dubna 2004 do prosince 2011 byl španělským premiérem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Rodina jeho otce měla dlouhou levicovou politickou tradici. Jeho dědeček Juan Rodríguez Losa, který bojoval jako náčelník ve španělské občanské válce na straně republikánů, byl zabit na začátku války v roce 1936. Jeho dědeček z matčiny strany, Faustino Zapatero Ballesteros, byl naproti tomu důstojník generála Franka.

Je ženatý se Sonsoles Espinosa a je otcem dvou dcer.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Politického boje se Rodríguez Zapatero poprvé zúčastnil v Gijónu v roce 1977, když se Španělé připravovali na své první demokratické volby po smrti diktátora Francisco Franka. Rodríguez Zapatero podle vlastní výpovědi vstoupil do Španělské socialistické dělnické strany (PSOE), protože na něj udělalo dojem vystupování předsedy strany Felipa Gonzáleze.

Od roku 1982 vedl mládežnickou organizaci PSOE ve své domovské provincii León. V roce 1986 se stal nejmladším poslancem ve španělském parlamentu. Roku 1988 se stal předsedou PSOE v provincii León. V roce 1997 nastoupil do předsednictva španělských sociálních demokratů a konečně po volbách v roce 2000 byl zvolen stranickým předsedou. V roce 2004 pod jeho vedením PSOE překvapivě vyhrála parlamentní volby.

První vláda (2004 až 2008)[editovat | editovat zdroj]

Rodríguez Zapatero se během prvního vládního funkčního období zaměřil reformu vzdělávací systému, řešení problémů s imigrací a na zmírnění napětí mezi španělskými regiony. Mimo jiné umožnil politické vyjednávání s baskickými separatisty z ETA. Jeho vláda uzákonila od 1. července 2005 sňatky párů stejného pohlaví. Za symbolické po považováno rozhodnutí jeho vlády z března 2005 odstranit poslední sochy diktátora Franka z Madridu.

V zahraniční politice je za nejvýznamnější považováno stažení zhruba 1300 příslušníků španělských jednotek z Iráku, které Rodríguez Zapatero ohlásil 19. dubna 2004. Jeho vláda byla aktivní ve spolupráci se zeměmi Jižní Ameriky a podílela se na mírových vyjednáváních v izraelsko-palestinském konfliktu. Osobně se též angažoval ve volebních kampaních v Německu a Francii na podporu Gerharda Schrödera a Ségolène Royalové.

Druhá vláda (od 2008)[editovat | editovat zdroj]

V parlamentních volbách v březnu 2008 PSOE svou pozici ještě posílila a Rodríguez Zapatero získal mandát k vládnutí po další 4 roky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Tento článek je zčásti založen na překladu článku José Luis Rodríguez Zapatero na německé a anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Španělský premiér
Předchůdce:
José María Aznar
od 2004 do 2011
José Luis Rodríguez Zapatero
Nástupce:
Mariano Rajoy
Generální tajemník PSOE
Předchůdce:
Joaquín Almunia
od 2000 do 2012
José Luis Rodríguez Zapatero
Nástupce:
Alfredo Pérez Rubalcaba