Jill Steinová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(Přesměrováno z Jill Stein)
Skočit na: Navigace, Hledání
Dr. Jill Ellen Stein
Jill Steinová (2016)
Jill Steinová (2016)

Kandidátka na prezidentku Spojených států amerických
Viceprezident Cheri Honkalaová

Kandidátka na guvernérku Massachusetts
Volební obvod Massachusetts

Stranická příslušnost
Členství Strana zelených

Narození 14. dubna 1950
Chicago, Illinois
Národnost židovská
Choť Richard Rohrer
Děti Ben a Noah
Sídlo Lexington, Massachusetts
Vzdělání Harvardova univerzita
Zaměstnání lékařka
Náboženství judaismus
Webová stránka http://www.jillstein.org/
Commons Jill Stein
Čtvrtá v prezidentských volbách v roce 2012.

Jill Steinová (narozena 14. dubna 1950) je americká lékařka a politička. Zabývá se vnitřním lékařstvím. Byla kandidátkou na funkci prezidentky Spojených států amerických ve volbách v roce 2012 za Stranu zelených. V těchto volbách skončila na čtvrtém místě s 0,33 % voličských hlasů, což představuje necelých 400 000 voličů. Nezískala žádný hlas volitele. V letech 2002 a 2010 se též ucházela o post guvernérky svého domovského státu Massachusetts. Vystudovala medicínu na Harvardově univerzitě.
Při své kandidatuře na prezidentku byla podpořena například lingvistou Noamem Chomskym a novinářem a nositelem Pulitzerovy ceny Chrisem Hedgesem.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v židovské rodině v Chicagu. V 70. letech studovala psychologii, sociologii a antropologii na Harvardově univerzitě. Potom na téže univerzitě vystudovala medicínu. Studia ukončila roku 1979, potom se začala zabývat vztahem zdraví a kvality životního prostředí v místě bydliště. Závěry její práce ji vedly k tomu, aby se v Bostonu angažovala ve sdružení Lékaři za společenskou odpovědnost (Physicians For Social Responsibility). Kromě toho založila v Lexingtonu výbor pro recyklaci a spolupředsedala mu. Vytvořila též vzdělávací program „Zdraví lidé, zdravá planeta“ (Healthy People, Healthy Planet). Podílela se též na dvou vědeckých publikacích, jedna se věnovala toxickým nebezpečím pro vývoj dětí a druhá nebezpečím pro zdravé stárnutí, které plynou z poškození životního prostředí. Mezi lety 2005 a 2011 byla radní v Lexingtonu.
Vypovídala při projednávání mnoha zákonů i při jednání ve státních vládách a místních radách. Účastnila se úspěšné kampaně, která měla donutit massachusettské rybáře, aby lépe chránili spotřebitele před rtutí, stejně tak pomáhala při tlaku na revitalizaci uhelných plání v Massachusetts. V tomto svém domovském státě také pomáhala sepsat návrh zákona, který by podpořil obnovitelné zdroje energie, a také usilovala o změnu norem týkajících se financování politických kampaní. Za svoji činnost obdržela mnoho ekologických cen.

Kandidatura na prezidentku[editovat | editovat zdroj]

Steinová o své možné kandidatuře začala mluvit v srpnu 2011. Kampaň zahájila oficiálně 24. října 2011 na tiskové konferenci v Massachusetts, kde řekla:

„Všichni si uvědomuje, že my, lid, musíme konat, protože politické strany, které slouží jednomu procentu [občanů USA] nevyřeší problémy, kterým my ostatní čelíme. Potřebujeme ve Washingtonu lidi, kteří se nenechají koupit lobbisty a pro které změna není jenom politický slogan.“

Na Západoillinoiské univerzitě obdržela Steinová ve studentských volbách 27 % hlasů, zatímco Obama 39 % a Romney 33 %. To jí podpořilo v další práci. V červnu 2012 byla v Kalifornii zvolena, zatím neoficiálně, kandidátkou Strany zelených na prezidentku, získala dvě třetiny hlasů delegátů. V červenci si za svoji kandidátku na viceprezidentku vybrala aktivistku Cheri Honkalaovou, která se zabývá bojem proti chudobě. 14. července její kandidaturu strana již oficiálně potvrdila v Baltimoru. V říjnu 2012 byla dvakrát zatčena - poprvé i s Honkalaovou na jedné z newyorských univerzit, když se pokoušela vniknout na prezidentskou debatu, aby tak protestovala proti vyloučení malých stran. Po druhé v Texasu, když se pokusila donést jídlo aktivistům, kteří v korunách stromů protestovali proti stavbě ropovodu.

Program, politické názory[editovat | editovat zdroj]

V návaznosti na program prezidenta Franklina Delano RooseveltaNew Deal“ prosazovala Steinová program „Green New Deal“. Chtěla vytvořit pracovní místa v oblasti výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Každý Američan, schopný a ochotný pracovat, tak měl dostat práci. Dr. Steinová chtěla, opírajíc o práci doktora práva a ekonomie, Dr. Philipa Harveyho z Rutgersovy univerzity v New Jersey, finančně tento program zajistit omezením armádních výdajů o 30 %, ukončením zahraničních vojenských akcí a zvýšení daní z kapitálových zisků, vlastnictví nemovitostí v ceně mnoha miliónů dolarů apod. Zároveň prosazovala vylepšení stavu půdy, ovzduší, vod, lesů za pomocí budování infrastruktury založené na obnovitelných zdrojích a dále udržitelného způsobu života ve městech - rozvoji hromadné, především vlakové dopravy, rozvoji cyklostezek a chodníků či rozvoji místního ekologického zemědělství.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jill Stein na anglické Wikipedii.