Přeskočit na obsah

Jiří Peterka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
RNDr. Ing. Jiří Peterka
Narození1958 (65–66 let)
Praha
Alma materMFF UK, FEL ČVUT
Povoláníspisovatel a novinář
TitulRNDr. Ing.
Partner(ka)Irena Peterková
DětiJiří Peterka mladší, Eva Peterková
RodičeJiří Peterka starší
Webhttp://jiri.peterka.cz/
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jiří Peterka (* 1958, Praha) je český nezávislý konzultant a publicista v oblasti telekomunikací a vysokoškolský pedagog.

Život[editovat | editovat zdroj]

V dětství strávil Jiří Peterka několik let života v Libyi, kde studoval na italské a americké škole. Jeho otec Jiří Peterka starší působil jako překladatel. Po maturitě na českém gymnáziu vystudoval obor Teoretická kybernetika a matematická informatika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde dodnes působí jako pedagog, a poté se ještě zapsal do dálkového studia oboru Elektronické počítače na FEL ČVUT. Do roku 1995 navíc pracoval pro konzultantskou společnost DCIT, spoluzaloženou Univerzitou Karlovou v roce 1993.

Od roku 1991 se aktivně věnuje publikační činnosti, nejdříve pro tištěná média a později stále více pro média elektronická (především server Lupa.cz). Již za studií si přivydělával překlady odborných textů z angličtiny do češtiny, např. pro české počítačové časopisy. Sám poté začal psát mj. pro Computerworld a Computer Echo. V roce 1995 získal rozsáhlejší angažmá v nově vzniklém týdeníku CHIPweek.

Počínaje rokem 1996 je Jiří Peterka volným novinářem, i když se vedle psaní stále věnuje i výuce několika předmětů na Univerzitě Karlově. Ve svých článcích se zabývá především oblastmi elektronických komunikací, včetně aspektů regulace či konvergence, ale také internetu, informační společnosti a technologiemi obecně. Příležitostně rovněž přednáší na kurzech, konferencích a seminářích a působí jako nezávislý konzultant v oblasti počítačových sítí a internetu.

Dne 8. června 2015 byl jmenován členem Rady Českého telekomunikačního úřadu.

S manželkou Irenou se oženil v roce 1986 a mají spolu syna Jiřího a dceru Evu. Syn Jiří Peterka mladší se od svých 12 let pohybuje v oblasti internetového managementu, mezi jeho první počiny patří založení soutěžních konferencí Junior Internet.[1]

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Při příležitosti veletrhu Invex 2002 byla Jiřímu Peterkovi udělena cena "Osobnost roku české informatiky a telekomunikací 2002" v kategorii publicisté.[2] Téhož roku získal ceny "Zavináč 2002" v kategorii internetové novinařiny a za nejlepší osobní webovou stránku.[3]

Členství v organizacích[editovat | editovat zdroj]

Jiří Peterka je členem odborné telekomunikační rady IIR, dozorčí rada asociace ČAKK a dozorčí rady sdružení CZ.NIC.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. LUŇÁKOVÁ, Zuzana. Peterka, nová naděje byznysu. Hospodářské noviny (HN.cz) [online]. 2006-05-04 [cit. 2021-10-30]. Dostupné online. 
  2. Osobnost roku 2002
  3. Zavináč 2002
  4. Členství v .....

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]