Jiří Peterka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
RNDr. Ing. Jiří Peterka
Narození 1958
Praha
Alma mater MFF UK, FEL ČVUT
Titul RNDr. Ing.
Partner(ka) Irena Peterková
Děti Jiří Peterka mladší, Eva Peterková
Rodiče Jiří Peterka starší
Web http://jiri.peterka.cz/
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jiří Peterka (* 1958, Praha) je český nezávislý konzultant a publicista v oblasti telekomunikací a vysokoškolský pedagog.

Život[editovat | editovat zdroj]

V dětství strávil Jiří Peterka několik let života v Libyi, kde studoval na italské a americké škole. Jeho otec Jiří Peterka starší působil jako překladatel. Po maturitě na českém gymnáziu vystudoval obor Teoretická kybernetika a matematická informatika na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde dodnes působí jako pedagog, a poté se ještě zapsal do dálkového studia oboru Elektronické počítače na FEL ČVUT. Do roku 1995 navíc pracoval pro konzultantskou společnost DCIT, spoluzaloženou Univerzitou Karlovou v roce 1993.

Od roku 1991 se aktivně věnuje publikační činnosti, nejdříve pro tištěná média a později stále více pro média elektronická (především server Lupa.cz). Již za studií si přivydělával překlady odborných textů z angličtiny do češtiny, např. pro české počítačové časopisy. Sám poté začal psát mj. pro Computerworld a Computer Echo. V roce 1995 získal rozsáhlejší angažmá v nově vzniklém týdeníku CHIPweek.

Počínaje rokem 1996 je Jiří Peterka volným novinářem, i když se vedle psaní stále věnuje i výuce několika předmětů na Univerzitě Karlově. Ve svých článcích se zabývá především oblastmi elektronických komunikací, včetně aspektů regulace či konvergence, ale také internetu, informační společnosti a technologiemi obecně. Příležitostně rovněž přednáší na kurzech, konferencích a seminářích a působí jako nezávislý konzultant v oblasti počítačových sítí a internetu.

Dne 8. června 2015 byl jmenován členem Rady Českého telekomunikačního úřadu.

S manželkou Irenou se oženil v roce 1986 a mají spolu syna Jiřího a dceru Evu.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Při příležitosti veletrhu Invex 2002 byla Jiřímu Peterkovi udělena cena "Osobnost roku české informatiky a telekomunikací 2002" v kategorii publicisté.[1] Téhož roku získal ceny "Zavináč 2002" v kategorii internetové novinařiny a za nejlepší osobní webovou stránku.[2]

Členství v organizacích[editovat | editovat zdroj]

Jiří Peterka je členem odborné telekomunikační rady IIR, dozorčí rada asociace ČAKK a dozorčí rady sdružení CZ.NIC.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]