Přeskočit na obsah

Jean-Baptiste Carrier

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jean-Baptiste Carrier
Narození16. března 1756
Aurillac
Úmrtí16. prosince 1794 (ve věku 38 let)
Paříž
Příčina úmrtípoprava stětím
Povolánípolitik
Funkceposlanec francouzského Národního shromáždění
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean Baptiste Carrier (16. března 1756 v Yolet poblíž Aurillacu, Auvergne - 16. prosince 1794 v Paříži) byl francouzský revolucionář a člen francouzského Národního konventu.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Carrier byl prokurátorem a v roce 1792 byl zvolen členem Národního konventu. Zde se připojil k Hoře a patřil jak ke kordeliérům, tak k jakobínům. Během období Hrůzovlády byl jedním z jejích nejfanatičtějších zastánců. Nechvalně proslulým se stalo jeho působení v Nantes, kam byl vyslán jako zástupce na misi v říjnu 1793. Nantes bylo jedním z center royalistické a federalistické kontrarevoluce, kam povstalci z Vendée a jejich rodiny uprchli po porážce u Le Mans a Savenay. Ti zde byli ve velkém pozatýkáni.

Carrier vězně hromadně popravoval bez soudu. Protože střelba nebo gilotina představovaly velké náklady, byli muži, ženy a děti umístěni do člunů, jejichž dno bylo možné otevřít poklopem, a poté se potopily i s lidmi. Carrier těmto popravám říkal noyades („utopení“), baignades („koupele“), déportations verticales („vertikální deportace“) nebo mariages républicains („republikánské svatby“), protože obvykle jsou zde dva lidé, svázaný muž a žena. Během jeho čtyřměsíční činnosti bylo údajně zabito 16 000 lidí. Historik Adolphe Thiers odhaduje počet obětí na 4000 až 5000.

Po Robespierrově pádu (9. thermidoru) bylo proti Carrierovi zahájeno vyšetřování kvůli odsouzení obyvatel Nantes, které Carrier postoupil revolučnímu tribunálu. Carrier a dva z jeho kompliců byli zatčeni a 16. prosince 1794 gilotinováni v Paříži.

Carrier se v tomto procesu bránil tvrzením, že jednal jménem a v koordinaci s Výborem pro veřejné blaho. Během procesu došlo mezi jakobíny a thermidoriány k prudkým sporům ohledně zacházení s vnitropolitickými odpůrci revoluce.

Jako epizodní postava se objevuje ve filmu Manželé z roku II, kde ho hrál Julien Guiomar.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Maurice Fleury: Carrier à Nantes. 1793–1794. Plon-Nourrit, Paris 1897
  • Alfred Lallié: J. B. Carrier, représentant du Cantal à la Convention 1756–1794 d'après de nouveaux documents. Perrin, Paris 1901
  • Gaston Martin: Carrier et sa mission à Nantes. Les Presses Universitaires, Paris 1924

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jean-Baptiste Carrier na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]