Thermidorský převrat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Robespierrova poprava

Thermidorský převrat byl státní převrat během Velké francouzské revoluce, který se odehrál podle revolučního kalendáře dne 9. thermidoru roku II (27. července 1794).

Thermidorský převrat vedl k ukončení jakobínské vlády Maximiliena Robespierra a k jeho popravě během následujícího dne. Moc získala velká buržoazie, kterou zastupovalo direktorium. Později, po jeho svržení, došlo k vytvoření Napoleonovy vojenské diktatury a císařství.

Průběh[editovat | editovat zdroj]

Poté co vláda jakobínů nebyla schopná na jaře a počátkem léta 1794 řešit potravinovou krizi, začala ztrácet lidovou podporu. Její pozici oslabilo také zavedení kultu Nejvyšší bytosti. V Konventu začala vznikat silná opozice jednak ve středu politického spektra, tzv. Rovina nebo také Bažina, ale také přímo z řad některých jakobínů, kteří se báli trestu, např. za zneužití svých pravomocí (Fouché, Barras). Obě skupiny si přáli ukončení teroru, zejména narůstajícího počtu poprav politických odpůrců vlády. Dne 26. července napadl při projevu v Konventu Robespierre své odpůrce. Ti se rozhodli rychle jednat a hned následující den odhlasovali zatčení jeho a i jemu nejvěrnějších poslanců. V následujících dvou dnech byl Robespierre spolu s desítkami svých stoupenců gilotinován.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HROCH, Miroslav; KUBIŠOVÁ, Vlasta. Velká francouzská revoluce a Evropa. Praha : Svoboda, 1990. 536 s. ISBN 80-205-0151-7.  
  • Kol. autorů, Dějiny Francie, Praha 1988, s. 332