Louis de Saint-Just

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Louis Antoine de Saint-Just
Louis de Saint-Just (portrét)
Louis de Saint-Just (portrét)
Narození25. srpna 1767
Decize
Úmrtí28. července 1794 (ve věku 26 let)
Paříž
Příčina úmrtípoprava stětím
Místo pohřbeníHřbitov Errancis
Alma materLyceum Ludvíka Velkého
Povolánípolitik, spisovatel, revolucionář a básník
Politická stranaJakobíni
Funkceposlanec Národního konventu (1792–1794)
předseda Národního konventu (1794)
Výbor pro veřejné blaho
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Louis Antoine Léon Florelle de Richebourg de Saint-Just (25. srpna 1767, Blérancourt, Nièvre28. července 1794, Paříž; většinou znám jako Saint-Just), byl francouzský revolucionář, vojenský vůdce a osobnost Velké francouzské revoluce. Byl blízce spjatý s Robespierrem, s nímž sloužil ve Výboru pro veřejné blaho a byl popraven při thermidorském převratu proti jakobínům.

Život[editovat | editovat zdroj]

K revoluci se připojil již v jejím začátku. Byl zvolen důstojníkem Národní gardy v departementu Aisne a zfalšoval svůj věk, aby se mohl stát členem voleného zastupitelstva svého okresu. Dříve, v roce 1789, vydal dvacet zpěvů „nemravné poezie“ pod názvem Organt au Vatican. Později však převzal stoické názory, které se staly jeho životní filosofií.

Sain-Just si dopisoval s Robespierrem, s nímž se později také seznámil. Později se tak Saint-Just, podporován Robespierrem, stal zástupcem departmentu Aisne v Národním konventu, kde měl svůj první projev při příležitosti odsouzení Ludvíka XVI. dne 13. listopadu 1792. Ve shromáždění v jakobínském klubu a mezi lidmi začalo být známé jeho přátelství s Robespierrem. Říkalo se mu „Svatý Jan, mesiáš lidu“; historik Jules Michelet jej nazval „Archandělem smrti“. Jeho jmenování do pozice člena Výboru pro veřejné blaho ho vyneslo do středu politické sféry. Byl zajat a gilotinován spolu s Robespierrem, Couthonem a dalšími při thermidorském převratu.

Saint-Just o nutnosti zavést teror[editovat | editovat zdroj]

Dne 10. října 1793 přednesl Saint-Just návrh na novou organizaci republiky, nezbytnou k překonání očekávaných strašlivých obtíží:

Zákony jsou revoluční, ale ti, kdo je provádějí, nejsou revoluční… Republika bude mít spolehlivý základ teprve tehdy, až vůle svrchovaného lidu potlačí monarchistickou menšinu a bude nad ní vládnout právem dobyté moci. Nesmíte již šetřit nepřátel nového řádu věcí, svoboda musí zvítězit stůj co stůj. Musíte potrestat nejenom zrádce, ale i lhostejné, musíte potrestat každého, kdo je vzhledem k republice nečinný a nic pro ni nedělá… Je třeba vládnout železem těm, kterým není možno vládnout spravedlností, je třeba potlačit tyrany!

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]