Aurillac

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Aurillac
Kostel sv. Gérauda a stejnojmenná čtvrť
Kostel sv. Gérauda a stejnojmenná čtvrť
Aurillac – znak
znak
Poloha
Souřadnice 44°55′34″ s. š., 2°26′26″ v. d.
Nadmořská výška průměrná 622 m n. m.
Stát Francie Francie
region Auvergne
departement Cantal
arrondissement Aurillac
kanton chef-lieu 4 kantonů
Aurillac na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 28,76 km²
Počet obyvatel 27 074 (2012)
Hustota zalidnění 941 obyv./km²
Správa
Starosta Alain Calmette
Oficiální web www.ville-aurillac.fr
PSČ 15000
INSEE 15014
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Aurillac (okcitánsky/auvergnat/: Orlhac [urˈʎak/urˈʎat]) je francouzské město. Leží v regionu Auvergne, je hlavním městem départementu Cantal. Protéká jím říčka Jordanne.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Sousední obce: Arpajon-sur-Cère, Saint-Simon, Naucelles, Ytrac a Giou-de-Mamou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Město Aurillac (Aureliacum) vzniklo v 1. století během gallo-románské epochy francouzských dějin. Město však nenabylo většího významu, a proto je jeho raně středověká historie neznámá až do roku 856, kdy se zde narodil svatý Géraud. Ten tady okolo roku 885 založil benediktinské opatství, ze kterého později vzešel první francouzský papež Silvestr II. Město tak od konce 9. století začalo nabírat na důlažitosti.

Ve 13. a 14. století byl Aurillac několikrát obléhán anglickými vojsky. Až do šestnáctého století pak byl sužován četnými občanskými a náboženskými válkami. Navíc začal pozvolna klesat význam místního opatství vzhledem k postupné novověké sekularizaci evropské společnosti.

Roku 1790, při vytváření départementů, se Aurillac definitivně stal hlavním městem départementu Cantal. S přípojením k železniční síti roku 1866 nastala nová fáze rychlého rozvoje města. Od prvního sčítání lidu v roce 1759, kdy Aurillac údajně obývalo 6 268 lidí, se počet jeho obyvatel zvýšil na dnešních více než 30 tisíc.

Aurillac je v současnosti významným obchodním centrem oblasti.

Ekonomika[editovat | editovat zdroj]

Město Aurillac má dlouhou tradici výroby deštníků. Vyrobí se zde přibližně jedna polovina celkové francouzské deštníkové produkce, v roce 1999 to představovalo 250 tisíc kusů. Odvětví v současnosti zaměstnává na 100 lidí.

Na konci 20. století došlo k určitému poklesu výroby, a tak se místní výrobci deštníků roku 1997 sdružili do ekonomické zájmové skupiny a vytvořili jednotnou obchodní značku – L'aurillac Parapluie.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Počet obyvatel

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]