Kordeliéři

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sídlo klubu kordeliérů (1793)

Kordeliéři či Klub kordeliérů (fr. Club des Cordeliers, oficiální název Société des droits de l'homme et du citoyen neboli Společnost práv člověka a občana) byl politický klub během Velké francouzské revoluce. K jeho vůdčím osobnostem patřili Jean Paul Marat, Georges Danton, Camille Desmoulins, Jacques-René Hébert a Pierre-Gaspard Chaumette. Označení klubu je odvozeno od místa schůzek jeho členů, kterým byl zrušený minoritský klášter v Paříži, jehož mniši se ve Francii nazývali cordeliers.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Klub vznikl 27. dubna 1790, kdy se z Bretaňského klubu oddělila radikální část politiků. Zpočátku se scházeli ve zrušeném klášteře Cordelier, od roku 1791 se ale scházeli v sále v ulici Rue Dauphine.

Cílem klubu bylo dohlížet na činnost vlády, proto také v písemném styku používal jako symbol otevřené oko. Snahou jeho členů bylo postupné odstranění monarchie a starého režimu. Kordeliérům je připisována popularizace hesla Liberté, Égalité, Fraternité. Aktivně se účastnili hnutí proti králi při útoku na Tuilerie v srpnu 1792.

Po vyhlášení První republiky se členové začali názorově rozcházet a došlo k rozdělení klubu do dvou skupin: na umírněné indulgenty (dantonisty) a radikální enragéty (pozdější hébertisté), kteří v klubu převzali kontrolu. Jejich vliv se projevil především ve vytvoření revoluční armády, která měla zajistit obranu Paříže, a v zavedení kultu Rozumu.

Na kordeliéry útočili ti revolucionáři, kteří chtěli ukončit období Hrůzovlády, zejména Danton a Desmoulins ve svých novinách Le Vieux Cordelier (Starý kordeliér). Klub vyloučil Dantona a Desmoulinse a zaútočil na Robespierra za jeho umírněnost, ale pokus o státní převrat ztroskotal a jeho představitelé (v té době nazýváni dle svého vůdce hébertisté) byli postaveni před revoluční tribunál a 24. března 1794 gilotinováni. Tím v podstatě klub zanikl.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Club des Cordeliers na německé Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]