Jasuhiro Nakasone

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jasuhiro Nakasone
Yasuhiro Nakasone cropped 1 Yasuhiro Nakasone 19821127.jpg
Stranická příslušnost
Členství Liberálně demokratická strana
Democratic Party

Narození 27. května 1918 (101 let)
Takasaki
Děti Hirofumi Nakasone
Příbuzní Yasutaka Nakasone (vnuk)
Alma mater Graduate School for Law and Politics, the University of Tokyo
Profese politik
Ocenění velkostuha Řádu chryzantémy
velkokříž Záslužného řádu Spolkové republiky Německo
Podpis Jasuhiro Nakasone, podpis
Commons Kategorie Yasuhiro Nakasone
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jasuhiro Nakasone (* 27. května 1918) je japonský politik. V letech 19821987 byl premiérem Japonska. V letech 19591960, 19701972 a 19801982 tzv. státním ministrem (s pověřením řídit různé státní agentury), 19721974 ministrem mezinárodního obchodu a průmyslu, 19671968 ministrem dopravy. Byl představitelem Liberální demokratické strany, dominantní síly japonského politického systému ve 2. polovině 20. století, v letech 19821987 byl jejím předsedou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Patřil k silně pravicovému křídlu strany. V pozici premiéra nejvíce proslul rozsáhlou privatizací státních korporací (zejména proslulých japonských železnic), zlepšením vztahů se Sovětským svazem, Čínou a Filipínami, či obnovením japonského nacionalismu, který byl dlouho tabu – proslul například vyjádřením, že Japonsko uspělo tím, že na svém území netrpělo národnostní menšiny jako Spojené státy; po kritice svůj výrok "opravil" tak, že prý chtěl pogratulovat USA k ekonomickému úspěchu, jehož dosáhly navzdory tomu, že mají na svém území řadu "problematických menšin". Byl blízkým přítelem amerického prezidenta Ronalda Reagana, s nímž sdílel i řadu politických a ekonomických vizí.

Rok po odchodu z funkce premiéra ho dostihl, podobně jako řadu dalších politiků Liberální demokratické strany, tzv. odvodový skandál. Poté jeho vliv ve straně rychle klesal, zejména Džun'ičiró Koizumi se snažil jeho a celou starou gardu vytlačit z politického života.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]