Jan Konůpek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jan Konůpek

Jan Konůpek
Narození 10. října 1883
Mladá Boleslav
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 13. března 1950 (ve věku 66 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání pedagog a malíř
Podpis Konůpek Jan - signatura.jpg
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jan Konůpek (10. října 1883 Mladá Boleslav[1]13. března 1950 Praha) byl český grafik, malíř, ilustrátor a rytec.

Život[editovat | editovat zdroj]

V letech 19031906 studoval architekturu u profesorů Kouly a Schulze na ČVUT v Praze. Na polytechnice se seznámil s P. Janákem a V. V. Štěchem, kteří ovlivnili jeho rozhodnutí studovat uměleckou školu. V letech 1906–1908 absolvoval AVU v Praze, kde studoval v ateliéru Maxmiliána Pirnera, u prof. V. Bukovace a grafika A. de Pian.

S malířem Emilem Pacovským založil ještě na AVU grafickou revui Veraikon, později se stává členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar. V roce 1911 spoluzaložil skupinu symbolistních grafiků Sursum, spoluzakládal i družstvo Artěl. Stal se i členem Spolku výtvarných umělců Mánes (19131929[2]).

Po ukončení studií krátce žil v Praze, pak vyučoval kreslení na střední průmyslové škole v Plzni. Roku 1923 se vrátil do Prahy, kde vyučoval na Státní grafické škole až do roku 1932.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Jeho grafiky jsou inspirované mystikou a vizionářstvím. Za nejvýznamnější jsou považována jeho díla z počátku 20. století, která jsou ovlivněna symbolismem a stylizována dle secesní klimtovské ornamentiky. Konůpka ovlivnil německý a severský expresionismus, přechodně i kubismus, jehož některé prvky se staly natrvalo součástí jeho výtvarného projevu, v některých dílech se dostal až k orfismu.

Po první světové válce se vrátil k typům svých raných děl, ale staví je racionálně, zvláště v ilustracích chybí dřívější expresivita. Podílel se na ilustraci symbolistní a klasické literatury (K. J. Erben: Kytice, K. H. Mácha: Máj atd.), vytvořil i samostatné grafické cykly věnované velké části české a světové literatury. Mnoho z jeho prací byla inspirována gotickou a barokní architekturou a mystikou středověku. Věnoval se také tvorbě ex libris.

Vyzdobil většinu bibliofilských tisků litomyšlského Josefa Portmana.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu
  2. Seznam členů SVU Mánes
  3. OPELÍK, Jiří, a kol. Lexikon české literatury : osobnosti, díla, instituce, M-Ř. Praha : Academia, 2000. ISBN 80-200-0469-6. S. 1019-1020.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]