Přeskočit na obsah

Artěl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Artěl
Vznik1908
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Artěl (název odvozen z ruštiny, „артель“ znamená družstvo) byl jedním z nejvýznamnějších sdružení českého užitého umění a designu první poloviny 20. století. Vycházel ze vzorů a principů celostního řešení, zejména německých ateliérů a školy Bauhaus v Dessau a rakouských dílen Wiener Werkstätte, ale také z tradice obrody rukodělné práce z přírodních materiálů britského hnutí Arts & Crafts.

Sdružení se zabývalo navrhováním a zajišťovalo realizaci průmyslového designu a uměleckořemeslných předmětů (nádobí, nářadí, galanterie, hračky, šperk, užitá grafika) a bytové kultury (design interiérů a bytových doplňků, nábytek, osvětlovací tělesa, textilie, oděvy aj.). Družstvo bylo založeno v Praze v roce 1908. U jeho zrodu stáli Rudolf Stockar, Vlastislav Hofman, teoretik Alois Dyk a další osobnosti.[1]. Artěl sídlil nejdříve U Prašné brány, roku 1920 byl rozšířen na Artěl, umělecko-průmyslové podniky, ale jeho výrobní zázemí se nikdy nepodařilo sjednotit pod vlastní vedení a zůstala řada dílenských dodavatelů. Prodej se prolnul s vydavatelstvím Družstevní práce v Domě bytové kultury Krásná jizba, kde se výrobky Artělu prodávaly poté, co družstvo v době velké hospodářské krize zaniklo. Členové Artělu a jeho spolupracovníci byli také členy několika dalších spolků, Devětsilu, Kruhu výtvarných umělkyň a pedagogy Uměleckoprůmyslové školy v Praze.

Významné osobnosti Artělu

[editovat | editovat zdroj]

Příklady realizací umělců Artělu

[editovat | editovat zdroj]
  1. Uměleckoprůmyslové museum v Praze: výstava 2008/2009. www.upm.cz [online]. [cit. 2014-07-25]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]