Jak básníci přicházejí o iluze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak básníci přicházejí o iluze
ZeměČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Jazykčeština
Délka98 minut
Žánrfilmová komedie
Námět a scénářLadislav Pecháček,
Dušan Klein
RežieDušan Klein
Obsazení a filmový štáb
Hlavní rolePavel Kříž,
David Matásek,
Adriana Tarábková,
Joseph Dielle,
Karel Roden,
Eva Jeníčková,
Václav Svoboda,
Míla Myslíková
HudbaZdeněk Marat
KameraJosef Vaniš
StřihJiří Brožek
Výroba a distribuce
Premiéra1. dubna 1985
Předchozí a následující díl
Jak svět přichází o básníky Jak básníkům chutná život
Jak básníci přicházejí o iluze na FPČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jak básníci přicházejí o iluze je česká komedie z roku 1984 a druhý díl básnické hexalogie režiséra Dušana Kleina na námět Ladislava Pecháčka. Hlavní role ztvárnili Pavel Kříž, David Matásek, Adriana Tarábková a Míla Myslíková.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Bývalí spolužáci z gymnázia a kamarádi Štěpán Šafránek a Kendy odjíždějí studovat do Prahy: Štěpán medicínu na Karlově univerzitě, Kendy režii na FAMU. Zatímco budoucí filmař Kendy studuje zřejmě bez problémů, Štěpán propadá pesimismu z množství informací, které se má naučit, především v anatomii, a obává se, že neprojde do druhého ročníku. Při studiu si navíc musí přivydělávat brigádami, protože s penězi od maminky nevyjde. Při brigádě v nemocnici se zamiluje do studentky střední zdravotní školy „Jeskyňky“ (Adriana Tarábková), o kterou má však zájem i dr. Fast (Jiří Štěpnička). Touha dokázat, že není o nic horší než dr. Fast, Štěpána motivuje k tomu, že se anatomii naučí na výbornou. Při odjezdu na prázdniny jej však čeká zklamání: Jeskyňka odjíždí se svým nastávajícím – dr. Fastem.

Ve druhém dílu básnické hexalogie se objevují nové zajímavé postavy: kolegové-studenti černoch „Mireček“ (Joseph Dielle), šprt Honza (Karel Roden), Moravák Venoš (Václav Svoboda) a erotomanka Vendulka „Utěšitelka“ (Eva Jeníčková), kteří se krátce objeví i v následujícím filmu Jak básníkům chutná život. Na Štěpána si zasedne vyučující anatomie doc. Sejkora (Jan Přeučil) a „zaručené“ rady, jak se snadněji učit, mu prodává podnikavý student Masařík (Akram Staněk).

Epizodní roli doc. Zajíce si zahrál Zdeněk Svěrák, který přednáší v semináři o logickém uspořádání předmětů na ploše stolu. Mimo jiné popisuje Bronštejnovu metodu systematického uspořádání předmětů na pracovní ploše stolu. Jejím zakladatelem byl (fiktivní) vědec Enrich Bronštejn (1904–1969), který se narodil v Berlíně, kde studoval fyziku a matematiku a později se stal profesorem místní univerzity.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]