Josef Vaniš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josef Vaniš
Josef Vaniš u příležitosti výstavy "Vysoký Chlumec ve fotografii" v roce 2000
Josef Vaniš u příležitosti výstavy "Vysoký Chlumec ve fotografii" v roce 2000
Narození 6. ledna 1927
Vysoký Chlumec
Úmrtí 12. února 2009
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josef Vaniš (6. ledna 1927 Vysoký Chlumec12. února 2009 Praha) byl český kameraman a fotograf.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

V roce 1945 dokončil studium oboru filmový laborant na grafické škole v Praze. Do roku 1958 pracoval u Československého armádního filmu. Poté až do roku 1989 ve filmovém studiu Barrandov.

Byl hlavním kameramanem dokumentárního filmu režiséta Vladimíra Síse Cesta vede do Tibetu z roku 1954,[1] který získal v roce 1956 čestné uznání na filmovém festivalu v Benátkách, ale z českých kin byl stažen a nesměl se promítat.[2]

Pracoval s režisérem Karlem Kachyňou na filmech Závrať, Naděje či Vysoká zeď. S Dušanem Kleinem spolupracoval na filmech Radikální řez, Dobří holubi se vracejí, Vážení přátelé, ano, ale i na třech filmech z pentalogie o 'Básnících' (Jak básníci přicházejí o iluze, Jak básníkům chutná život a Konec básníků v Čechách).

Spolupracoval i s dalšími významnými režiséry jako Zbyněk Brynych nebo Jindřich Polák. Podílel se též na televizním seriálu Pan Tau nebo na filmech Kačenka a strašidla, Smrt stopařek, Tichý Američan v Praze, Noc klavíristy, Dědeček, Kylián a já.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Cesta vede do Tibetu v Česko-Slovenské filmové databázi
  2. SPÁČILOVÁ, Mirka. Do kin míří zakázaný cestopis, v němž Češi zachytili soumrak Tibetu. iDNES.cz [online]. 2019-01-18 [cit. 2019-01-19]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]