Jablečný závin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jablečný závin

Jablečný závin neboli štrúdl, německy Apfelstrudel, je druh moučníku, který pochází z Rakouska, ale běžně se připravuje i v jiných zemích včetně České republiky.[1] Existují však i jiné druhy závinů – například tvarohový, višňový, makový a dokonce slané záviny se špenátem apod.

Složení a příprava[editovat | editovat zdroj]

Hallstattský závin ve vanilkovém krému

Jablečný závin se skládá z podlouhlého plátu těsta s náplní z nakrájených nebo hrubě nastrouhaných jablek, cukru, skořice, rozinek a případně i strouhanky. Někdy se přidávají i vlašské ořechy či nasekané mandle. K ochucení se může použít rum. Před pečením se těsto s náplní zavine jako roláda.

Šťavnatý jablečný závin by se měl péci z kvalitních jablek, která jsou mírně natrpklá, svěží a aromatická.

Klasické těsto na jablečný závin lze (plnohodnotně) nahradit těstem listovým.[2]

Podávání[editovat | editovat zdroj]

Hotový štrúdl se peče v troubě a většinou je podáván ještě teplý, posypaný moučkovým cukrem. V dalších zemích je také oblíbené podávat závin s vanilkovou zmrzlinou, šlehačkou nebo vanilkovým krémem.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Apfelstrudel na anglické Wikipedii.

  1. HAVELKOVÁ, Hana. Štrúdl lepší než od maminky [online]. Moda.cz, 2006-08-26, [cit. 2008-12-20]. Dostupné online.  
  2. KRAJČOVÁ, Martina. Jablečný štrúdl z listového těsta [online]. Recepty.cz, [cit. 2013-01-04]. Dostupné online.  

Jiné zdroje o původu jablečného závinu/štrúdlu uvádí, že, cituji:"Mohou za to Turci" z magazínu "Knihovnička recepty, rok vydání 2007 - To nejlepší z jablek" na str.4. Cituji text:"Mohou za to Turci! Říká se, závin je česká klasika, ale jen málokdo ví, že tento způsob pečení pochází až z Cařihradu. Do střední Evropy ho s sebou ve středověku přivezli při svých ničivých nájezdech Turci. A tak se také říká, ze v Čechách sice pečeme opravdu vynikající štrúdly, ale ve Vídni jsou jeste lepší, ještě jemnější se dají ochutnat v Maďarsku a ty bezkonkurenčně nejlepsi vám údajně upečou v Řecku a v Turecku. Tamní těsta jsou prý jemná jako vánek a náplně sladké jako sen". Konec citace.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]