J. B. S. Haldane

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
J. B. S. Haldane
J. B. S. Haldane.jpg
Narození 5. listopadu 1892
Oxford, Anglie, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Úmrtí 1. prosince 1964 (ve věku 72 let)
Bhuvanéšvar, Urísa, IndieIndie Indie
Pobyt Spojené království
Spojené státy americké
Indie
Národnost britská (do roku 1961)
indická
Alma mater Oxfordská univerzita
Pracoviště Univerzita v Cambridgi*
Kalifornská univerzita v Berkeley
University College London
Indian Statistical Institute
Obor biologie
Známý díky populační genetika
enzymologie
Ocenění Darwinova medaile (1952)
Darwinova–Wallaceova medaile Linného společnost v Londýně (1958)
Rodiče John Scott Haldane
Příbuzní Naomi Mitchison (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

John Burdon Sanderson Haldane FRS (5. listopadu 1892 Oxford1. prosince 1964 Bhuvanéšvar) byl britský genetik a evoluční biolog, který později emigroval do Indie a získal indické občanství. Spolu s Ronaldem Fisherem a Sewallem Wrightem je zakladatelem populační genetiky.[1] V roce 1952 získal Darwinovu medaili od Královské společnosti a v roce 1958 Darwinovu–Wallaceovu medaili od Linného společnosti v Londýně.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Pocházel ze skotské aristokratické rodiny.[2] Vystudoval Eton College a poté New College v Oxfordu. Během první světové války sloužil v Britské armádě. Známé jsou také jeho pokusy, které prováděl sám na sobě s dusivými bojovými plyny. Byl dokonce propagátorem jejich využití – považoval je za humánnější, než výbušné či palné konvenční zbraně[3].

Mezi lety 1919 a 1922 pracoval na Oxfordu a poté na Univerzitě v Cambridgi, kde učil do roku 1932.[2] Během této doby se zabýval enzymy a genetikou, a to hlavně matematickou stránkou genetiky.[2] Poté přijal místo profesora genetiky na University College London (UCL), kde strávil většinu své akademické kariéry.[2] O čtyři roky později se na UCL stal profesorem biometrie.

Velkým dílem přispěl k rozvoji lidské genetiky a byl jedním ze tří hlavních zakladatelů populační genetiky. Většinou je z těchto tří (zbylí dva jsou Ronald Fisher a Sewall Wright) považován za nejméně důležitého. Jeho nejdůležitějším příspěvkem byla série deseti prací na téma „matematická teorie přírodního a umělého výběru“. Jeho výzkum později ovlivnil moderní evoluční syntézu, která vysvětlila přirozený výběr pomocí Mendelových zákonů dědičnosti.

V roce 1956 se odstěhoval do Kalkaty, kde začal pracovat na Indian Statistical Institute (ISI).[4] Jeho odchod do Indie měl několik příčin, např. nebyl spokojený s aktivitou britské vlády (konkrétně s účastí na Suezské krizi). Mezi důvody patřila i pracovní příležitost a víra, že mu prospěje teplé klima.[5]

Nakonec získal indické občanství.[4] Zajímal se o hinduismus a stal se vegetariánem.[5]

Měl dvě ženy, v roce 1926 si vzal novinářku Charlotte Franken a po rozvodu v roce 1945 si vzal Helen Spurway. Zemřel 1. prosince 1964 na kolorektální karcinom.

Známý je jeho citát: " Nejenom že je vesmír podivnější než si myslíme, je dokonce podivnější, než si dokážeme představit. "

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku J. B. S. Haldane na anglické Wikipedii.

  1. Population Genetics [online]. Stanford Encyclopedia of Philosophy, 2006-09-22. Dostupné online. (anglicky) 
  2. a b c d ACOTT, C. JS Haldane, JBS Haldane, L Hill, and A Siebe: A brief resume of their lives.. South Pacific Underwater Medicine Society Journal. 1999. Dostupné online [cit. 2008-07-12]. ISSN 0813-1988. (anglicky) 
  3. https://dinosaurusblog.wordpress.com/2014/12/11/paleontologie-za-prvni-svetove-valky/
  4. a b India After Gandhi: The History of the World's Largest Democracy, Ramachandra Guha, Pan Macmillan, 2008, pp. 769 - 770
  5. a b Krishna R. Dronamraju. On Some Aspects of the Life and Work of John Burdon Sanderson Haldane, F.R.S., in India. Notes and Records of the Royal Society of London. 1987, s. 211–237. Dostupné online. DOI:10.1098/rsnr.1987.0006. PMID 11622022. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]