Ivan Ribar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ivan Ribar
Stranická příslušnost
ČlenstvíSvaz komunistů Jugoslávie

Narození21. ledna 1881
Vukmanić
Úmrtí2. února 1968 (ve věku 87 let)
Záhřeb
Příčina úmrtínemoc
Místo pohřbeníMirogoj
DětiIvo Lola Ribar
Jurica Ribar
Profesepolitik
OceněníOrder "For Merit to the People" with golden star
Order of the Yugoslav flag with ribbon
Řád bratrství a jednoty
Řád národního osvobození
Řád partyzánské hvězdy
… více na Wikidatech
CommonsIvan Ribar
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Ivan Ribar (vlevo) s Josipem Brozem Titem (vpravo) v legendární bitvě na Sutjesce

Ivan Ribar (21. ledna 1881, Karlovac, Rakousko-Uhersko2. února 1968, Záhřeb, SFRJ) byl jugoslávský politik chorvatské národnosti, spolubojovník Josipa Broze Tita v partyzánské válce za osvobození Jugoslávie od fašismu.

Ivan Ribar studoval nejprve stenografii, později práva na Univerzitě v Záhřebu. Odsud přešel na studia dále do Vídně a do Prahy, kde navštěvoval přednášky T. G. Masaryka. Po návratu do Chorvatska se aktivně angažoval v boji proti maďaronům a Frankovcům. Byl velkým podporovatelem jednoty Srbů a Chorvatů.

Během první světové války byl mobilizován do Rakousko-uherského vojska a bojoval v Haliči.

Ivan Ribar byl politicky aktivní ještě v dobách existence meziválečné Jugoslávie. Byl poslancem Ústavodárného shromáždění Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, aktivně vystupoval v jugoslávské Demokratické straně, kde patřil k jejímu levému křídlu. Byl poslancem národní skupštiny až do začátku války. V roce 1938 byl z Demokratické strany vyloučen; jako přitěžující okolnost považoval soud na ochranu státu skutečnost, že oba jeho synové byli komunisté. V roce 1939 se stal předsedou Společnosti přátel SSSR.

Po vypuknutí druhé světové války se zapojil do boje proti okupantům na straně komunistických partyzánů. V roce 1941 mu jeho syn Ivo Ribar, který byl sekretářem SKOJe zprostředkoval setkání s Josipem Brozem Titem. Poté se Ribar pokusil s komunisty realizovat vizi lidové fronty, které by stála jednotně v odporu proti fašismu. Ve válce ztratil Ivan oba dva své syny (kteří byli rovněž politicky aktivní a věnovali se organizaci komunistické mládeže. Sám Ivan Ribar se účastnil Bitvy na Neretvě a Bitvy na Sutjesce.

Byl prvním předsedou antifašistického sněmu (AVNOJe) i Svazové lidové skupištiny po skončení války. Rovněž zastával funkci prvního prezidenta jugoslávské republiky (před příchodem Josipa Broze do této funkce). V roce 1960 se z veřejného života stáhl.

Ivan Ribar byl pohřben na centrálním záhřebském pohřebišti Mirogoj.

Řada ulic po celé Jugoslávii často nesla jeho jméno.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]