Ivan Měrka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Doc. PhDr. Ivan Měrka
Narození 15. května 1926
Košice
Úmrtí 17. září 2020 (ve věku 94 let)
Bydliště Ostrava
Národnost česká
Vzdělání Masarykova univerzita v Brně, Janáčkova akademie múzických umění v Brně
Alma mater Masarykova univerzita
Znám jako hudební interpret, hudební pedagog, historik a publicista
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Ivan Měrka (* 15. května 1926, Košice - 17. září 2020[zdroj?]) byl český violoncellista, hudební historik, pedagog a publicista.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v české rodině na Slovensku, které musela se vznikem Slovenského státu opustit. V roce 1939 přesídlil do Ostravy, kde počínaje rokem 1941 začal na tehdejším „Ústavu hudby a zpěvu“ studovat hru na violoncello a zpěv. Po maturitě na gymnáziu složil v roce 1945 státní zkoušku nutnou k výuce hry na violoncello. Od roku 1946 studoval hudební vědu a filozofii na Filozofické fakultě Masarykovy univerzityBrně, studium zakončil roku 1952 doktorátem. Od roku 1948 studoval současně i na nově vzniklé Janáčkově akademii múzických umění v BrněVáclava Černého hru na violoncello, absolutorium složil roku 1953. Hrát se učil také u známých violoncellistů Karla Pravoslava Sádla a Bohuslava Herana.[1][2]

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Nedlouho po složení maturitní zkoušky začal hrát na violoncello v Ostravském rozhlasovém orchestru, kde byl zástupcem koncertního mistra. Po absolutoriu na brněnské JAMU byl v létech 1953 až 1960 koncertním mistrem orchestru opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě, současně od roku 1953 do 1956 hrál a byl dramaturgem v Ostravském komorním orchestru. Od roku 1960 byl po osm let koncertním mistrem Janáčkovy filharmonie Ostrava.

V roce 1953 založil Ostravské kvarteto jehož členem byl 35 let a vystoupil s ním v 15 zemích s více než 2000 koncerty. Od roku 1946 působil po 10 let i jako komorní a operní pěvec, v rozhlase, na koncertech i v divadle (např. Vítek v Daliboru, Pinkerton v Madame Butterfly).

Autorsky se podílel na stovkách hudebních rozhlasových pořadů, televizních scénářů a živě moderoval stovky výchovných koncertů. Kronikářským způsobem zaznamenával události v hudebním životě Ostravska. Vyhledával a připravoval k vydání málo známé nebo zapomenuté skladby např. Antonína Rejchy, Jana Tomáše Kuzníka nebo Vojtěcha Jírovce.[1][2]

Pedagogická činnost[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1953 vyučoval na Janáčkově konzervatoři v Ostravě po dobu 55 let, z toho byl 3 roky ředitelem. Tři roky byl asistentem, deset let odborným asistentem a v roce 1993 se habilitoval jako docent violoncellové hry na JAMU v Brně.

Pomáhal zakládat mezinárodní hudební soutěž pro mladé hudebníky Beethovenův Hradec a od roku 1968 byl celých 41 let stálým předsedou poroty Heranovy violoncellové soutěže v Ústí nad Orlicí.[1][2]

Publikační činnost[editovat | editovat zdroj]

Kromě stovek programových brožur ke koncertům nebo operním představením a mnoha almanachů Janáčkovy konzervatoře a hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy, se zapsal do historie knihou "Violoncello: dějiny, literatura, osobnosti" vydanou v roce 1995. Kniha je věnována podrobnému soupisu existující violoncellové literatury a zabývá se historii samotného nástroje. Obsahuje také přehled starších českých i zahraničních violoncellistů s uvedením základních životopisných údajů.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c STEINMETZ, Karel. Český hudební slovník: Ivan Měrka [online]. Ústav hudební vědy, Filozofická fakulta Masarykovy University, Brno, rev. 25.6.2008 [cit. 2011-04-27]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b c JINDROVÁ, Miroslava. e-Pedagogium: Sonáta pro dvě ruce a hlas aneb Ivana Měrky životaběh [online]. Universita Palackého, Pedagogická fakulta, Olomouc, rev. 03.02.2005 [cit. 2011-04-27]. Dostupné online. (česky) 
  3. ŠURÁŇOVÁ, Eva. Významní čeští violoncellisté [online]. Univerzita Palackého, Filozofická fakulta, Katedra Muzikologie, Olomouc, rev. 2010 [cit. 2011-04-27]. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]