Irma Grese

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Irma Grese
Irma Grese, 1945
Narození 7. října 1923
Feldberger Seenlandschaft
Úmrtí 13. prosince 1945 (ve věku 22 let)
Hameln
Příčina úmrtí oběšení
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Irma Grese (7. října 1923 Wrechen poblíž Pasewalku, Meklenbursko13. prosince 1945 Hameln, Německo) - dozorkyně v nacistických táborech smrti Ravensbrück, Osvětim, Bergen-Belsen.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Irma se narodila 7. října 1923 poblíž Paselwalku (Meklenbursko). Její otec - sedlák Alfred Grese vstoupil do NSDAP v roce 1937. V rodině Greseových byly mimo Irmy ještě čtyři děti.

V roce 1936 matka Irmy, Berta Grese, ukončila svůj život sebevraždou. Irma Grese nedokončila základní vzdělání, v 15 letech přerušila studium. V této době se projevila v Bund Deutscher Mädel, státní organizaci ženské obdobě Hitlerjugend.

Vstup do pomocné jednotky SS[editovat | editovat zdroj]

V průběhu tří let Grese vystřídala několik zaměstnání. Nějaký čas pracovala jako asistentka zdravotní sestry v sanatoriu SS Hohenlychen, nebyl to však ještě vrchol její kariéry. V roce 1942 Irma vstoupila do pomocné jednotky SS, nehledíc na nespokojenosti jejího otce.

Práce v koncentračním táboře[editovat | editovat zdroj]

V roce 1942 Irma Grese začala pracovat ve specializovaném ženském koncentračním táboře Ravensbrück. V březnu byla převedena do Auschwitz-Birkenau, a to přesněji do jednoho z jejích pobočných táborů - Birkenau. Koncem roku 1943 byla jmenována do funkce hlavní dozorkyně - SS-Oberaufseherin.

Tak se stala dvacetiletá slečna v táborovém personálu druhou osobou po veliteli. Grese nehodlala celý život zůstat dozorkyní, snila o poválečné kariéře filmové hvězdy.

Vězni, co tábor přežili, ve svých svědeckých výpovědích popisují krutost Irmy Grese. Proslula na míru šitou uniformou SS. Na vězně používala emociální a fyzické metody, smrtelně bila ženy a měla příjemný požitek ze sexu s vězni. Mučila hladem svoje psy, aby je potom poštvala na vězně, a osobně poslala stovky lidí do plynové komory. Grese nosila těžké holínky, u sebe vždy měla kromě nabité pistole pletený bič potažený celofánem - aby se z něj dala lépe smýt lidská krev.

V poválečných západních sdělovacích prostředcích se diskutovalo o možných sexuálních deviacích Irmy Grese, o jejích četných vztazích se členy stráže, velitelem Bergen-Belsenu Josefem Kramerem, bestií z Bergen-Belsenu. S Josefem Mengelem měla milostný vztah. Pro tyto informace však není hodnověrný zdroj.

V březnu roku 1945 byla na vlastní žádost Grese převelena do koncentračního tábora Bergen-Belsen. Tamtéž, byla 17. dubna 1945 zatčena Angličany.

Belsenský proces[editovat | editovat zdroj]

Belsenský proces, iniciovaný britským vojenským tribunálem, probíhal od 17. září do 17. listopadu 1945. Společně s Irmou Grese na tomto procesu se projednávaly případy dalších pachatelů - velitele Josefa Kramera, dozorkyně Johanny Bormann, zdravotní sestry Elisabeth Volkenrath. Irma Grese byla uznána vinou a odsouzena k trestu oběšením.

Poslední noc před popravou se Grese smála a zpívala spolu se svou kolegyní Elisabeth Volkenrath o katovu „řemeslu“. Dokonce, když ji kat nasazoval na krk oprátku, neprojevila žádnou lítost nad svými činy. Jejím posledním slovem bylo „Rychleji“, vykonavatelem rozsudku byl Albert Pierrepoint.