Irma Grese

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Irma Grese
Irma Grese, 1945
Irma Grese, 1945
Narození7. října 1923
Feldberger Seenlandschaft
Úmrtí13. prosince 1945 (ve věku 22 let)
Hameln
Příčina úmrtíoběšení
Povolánímučitel, dozorkyně v koncentračním táboře a všeobecná sestra
Politická stranaNárodně socialistická německá dělnická strana
Nábož. vyznáníapostáze v katolictví
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Irma Grese (7. října 1923 Wrechen poblíž Pasewalku, Meklenbursko13. prosince 1945 Hameln, Německo) byla dozorkyně v nacistických koncentračních táborech Ravensbrück, Osvětim a Bergen-Belsen.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Irma se narodila 7. října 1923 poblíž Paselwalku (Meklenbursko). V rodině Greseových byly mimo Irmy ještě čtyři děti. V roce 1936 matka Irmy, Berta Grese, ukončila svůj život sebevraždou. Její otec Alfred Grese o rok později vstoupil do NSDAP. Irma Grese nedokončila základní vzdělání a v 15 letech přerušila studium. V této době vstoupila do Bund Deutscher Mädel, státní organizace v ženské obdobě Hitlerjugend.

Vstup do pomocné jednotky SS[editovat | editovat zdroj]

V průběhu tří let vystřídala několik zaměstnání. Nějaký čas pracovala jako asistentka zdravotní sestry v sanatoriu SS Hohenlychen. V roce 1942 vstoupila do pomocné jednotky SS.

Práce v koncentračním táboře[editovat | editovat zdroj]

V roce 1942 Irma Grese začala pracovat v ženském koncentračním táboře Ravensbrück. V březnu byla převelena do Auschwitz-Birkenau, a to přesněji do jednoho z jejích pobočných táborů - Birkenau. Koncem roku 1943 byla jmenována do funkce hlavní dozorkyně - SS-Oberaufseherin.

Vězni co tábor přežili, ve svých svědeckých výpovědích popisují krutost Irmy Grese. Proslula na míru šitou uniformou SS. Na vězně používala emociální a fyzické metody, bila vězeňkyně k smrti a měla příjemný požitek ze sexu s vězni. Mučila hladem svoje psy, aby je potom poštvala na vězně a osobně poslala stovky lidí do plynové komory. Grese nosila těžké holínky, u sebe vždy měla kromě nabité pistole pletený bič potažený celofánem - aby se z něj dala lépe smýt lidská krev.

V poválečných západních sdělovacích prostředcích se diskutovalo o možných sexuálních deviacích Irmy Grese, o jejích četných vztazích se členy stráže, velitelem Bergen-Belsenu Josefem Kramerem, bestií z Bergen-Belsenu. S Josefem Mengelem měla milostný vztah. Pro tyto informace však není hodnověrný zdroj.

V březnu roku 1945 byla na vlastní žádost Grese převelena do koncentračního tábora Bergen-Belsen. Tamtéž, byla 17. dubna 1945 zatčena Angličany.

Belsenský proces[editovat | editovat zdroj]

Belsenský proces iniciovaný britským vojenským tribunálem probíhal od 17. září do 17. listopadu 1945. Společně s Irmou Grese na tomto procesu se projednávaly případy dalších pachatelů - velitele Josefa Kramera, dozorkyně Johanny Bormann, zdravotní sestry Elisabeth Volkenrath. Irma Grese byla uznána vinou a odsouzena k trestu smrti oběšením.

Poslední noc před popravou se Grese smála a zpívala spolu se svou kolegyní Elisabeth Volkenrathovou o katovu „řemeslu“. Dokonce, když ji kat nasazoval na krk oprátku neprojevila žádnou lítost nad svými činy. Jejím posledním slovem bylo „Rychleji“, vykonavatelem rozsudku byl Albert Pierrepoint.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]