Irenej (patriarcha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miroslav Gavrilović
Патриарх Сербский Ириней.jpg
Rodné jméno Мирослав Гавриловић
Narození 28. srpna 1930 (90 let)
Vidova
Národnost Srbové
Alma mater Pravoslavná teologická fakulta Univerzity v Bělehradě
Ocenění Řád Republiky srbské (2011; Višnjik)
Charta Sdružení srbských spisovatelů (2012)
Funkce patriarcha Srbské pravoslavné církve (od 2010)
Podpis Miroslav Gavrilović – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vladyka Irenej (též Irinej, Irinej Nišský, (srbsky Иринеј, občanským jménem Miroslav Gavrilović (* 28. srpna 1930 VidovČačaku) je patriarcha srbské pravoslavné církve, od roku 2010 metropolita bělehradský a karlovický, arcibiskup pećský patriarcha Srbské pravoslavné církve.

Život[editovat | editovat zdroj]

Irenej navštěvovla nejprve gymnázium v Čačaku a poté nastoupil studium na teologické škole v Prizrenu. Následně studoval na teologické fakultě v Bělehradě. Po své vojenské službě v Titově armádě[1] byl roku 1959 patriarchou Germanem postřižen na mnicha a přijal jméno Irinej. V letech 1959 až 1968 vyučoval jako profesor na teologické škole v Prizrenu. Po svých studiích v Aténách se stal řídícím řádové školy v ostrožském klášteře, a v letech 1971 až 1974 byl opět činný jako profesor v Prizrenu. Roku 1974 byl zvolen biskupem moravickým a vikářem patriarchy Germana, roku 1975 biskupem nišským. V Niši pak strávil dalších 35 let.

22. ledna 2010 byl Irinej jako následník Pavla zvolen novým patriarchou srbské pravoslavné církve resp. vylosován v formou „apoštolské volby“: Nejprve se jedná tajně, dokud se duchovní hodnostáři neshodnou na třech kandidátech. Poté vybraný mnich zamíchá uzavřené obálky se jmény biskupů a vylosuje patriarchu. K tomu je symbolicky přizván Duch svatý, který je tak spoluzodovědný za vobu nového patriarchy. Tento volební systém byl zaveden mj. proto, aby byla zachována církevní autonomie a omezen vliv světské moci při volbách patriarchů.

Intronizace se konala 23. ledna 2010bělehradské katedrále sv. Sávy.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Irinej (Patriarch) na německé Wikipedii.

  1. http://www.faz.net/aktuell/politik/ausland/europa/serbien-militaerparade-fuer-wladimir-putin-in-belgrad-13208076.html Brot und Putin autor Michael Martens (FAZ.net) datum 15. října 2014, přístupné od 14. prosince 2014
Předchůdce:
Pavle
Znak z doby nástupu Srbský patriarcha
2010 – současnost
Znak z doby konce vlády Nástupce:
-