Husejn Gradaščević

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Husejn Gradaščević
Narození 31. srpna 1802
Gradačac
Úmrtí 17. srpna 1834 (ve věku 31 let)
Istanbul
Místo odpočinku Eyüp Cemetery
Národnost Bosňáci
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Husejn Gradaščević, známý také jako Husein-kapetan Gradaščević (31. srpna 1802 Gradačac17. srpna 1834 Istanbul), byl bosenský hraničář a velkostatkář, který bojoval za autonomii země v Osmanské říši (podobně jako ji získalo například svého času Srbsko a později Bulharsko).

Život[editovat | editovat zdroj]

Gradaščević se narodil roku 1802 v severobosenském Gradačci a vyrůstal v neklidném prostředí, které sužovalo tehdejší západní cíp Osmanské říše. Když byl jeho bratr Murat roku 1821 otráven, Husein stanul v čele gradačacké hraničářské oblasti, kapetanie. Jeho rodina patřila k nejmohovitějším v Bosně. Postupem času si získal oblibu jak bosenské veřejnosti, tak vlivných muslimských rodových klanů. Roku 1831 vybrán do čela autonomistického hnutí s centrem v Bosně, které oponovalo tehdejším sultánovým reformám a sledovalo proces, který se rozvíjel v nedalekém Srbsku. Po uzavření spojenectví s albánskými povstalci ve Skadru Gradaščević napadl jednotky bosenského vezíra nedaleko Travniku, později na Kosově poli porazil vojsko samotného velkovezíra. Úspěšné tažení se ale pro rozpory čelných představitelů začalo postupně rozpadat, stolacký kapetan Ali-aga Rizvanbegović, nejmocnější zeměpán v Hercegovině, se k němu odmítl přidat, načež v rozhodující bitvě u Sarajeva v květnu 1832 se přidal na stranu sultána. Povstalecké vojsko nakonec prohrálo a Gradaščević uprchl. Následující měsíce strávil v uherském Osijeku a Komárně, zřídkakdy komunikoval s ostatním světem. Poté se objevil také v Bělehradě a nakonec v Istanbulu, kam byl rakouskými úřady nuceně vypovězen. V osmanské metropoli strávil svoje poslední dny. Objevují se spekulace, že byl na přání Porty otráven.

Životní osudy Husejna Gradaščeviće popsal na konci 19. století chorvatský realista Josip Eugen Tomić ve svém historickém románu Zmaj od Bosne.

Rodný dům Husein-kapetana Gradaščeviće