Josip Eugen Tomić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Josip Eugen Tomić
Josip eugen tomic.jpg
Narození 18. října 1843
Úmrtí 13. července 1906 (ve věku 62 let)
Záhřeb
Místo odpočinku Mirogoj
Povolání spisovatel
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josip Eugen Tomić (18. listopadu 1843, Požega - 13. července 1906, Záhřeb) byl chorvatský realistický spisovatel.

Zprvu neúspěšný básník a tvůrce historických dramat vstoupil na scénu se sbírkou Leljinke, která vyvolala ostré protesty pravicově smýšlející kritiky[1]. Do popředí zájmu se dostal ale až v okamžiku vydání historického románu o Husejnu Gradaščevićovi a jeho povstání v Bosně (Zmaj od Bosne - Drak z Bosny). V pozdějších letech pak sepsal ještě několik dalších románů s historickou tematikou. Často se do nich prolíná téma střetu starého světa (ať již bosenských begů, či rakousko-uherských šlechticů) s novým (moderní společnost).

Byl současníkem Augusta Šenoy a byl ním také i ovlivněn.[2] Tomić dokázal v atmosféře hroutící se Osmanské říše připoutat pozornost tehdejších čtenářů k nedaleké Bosně a Hercegovině a poukázat na řadu dobových událostí prostřednictvím výrazových prostředků ve svých románech, odehrávajících se v zemi pod osmanskou nadvládou, což mu vyneslo nemalou popularitu.[1] Jedno z jeho posledních, ale klíčových děl, je společenský román Melita který obohatil chorvatskou literaturu o zcela nový rozměr.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b FRANGEŠ, Ivo. Povijest hrvatske književnosti. Záhřeb, Lublaň: Cankarjeva založba, 1987. S. 196. (srbochorvatština) 
  2. Slovník spisovatelů Jugoslávie. Praha: Odeon, 1979. S. 492. (čeština)