Hot dog

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hotdog s hořčicí

Hot dog (též hotdog) je pokrm určený k rychlému občerstvení. Skládá se z ohřátého či grilovaného párku, případně jiné podobné uzeniny, který je vložen do podélně rozříznutého rohlíku či bagety. Obvykle je dochucen hořčicí, kečupem, majonézou, případně kořením (pepř, paprika) a s oblohou v podobě krájené cibule, krouhaného hlávkového salátu nebo hlávkového zelí, sekané nakládané okurky, či jiné zeleniny, sýru a dalších příloh. Prodává se obvykle ve stáncích podobně jako ostatní druhy rychlého občerstvení.

Zdraví[editovat | editovat zdroj]

Oproti jiným uzeninám jsou hot dogy tepelně zpracovány již před vlastním balením, nicméně doporučuje se, zejména pak pro těhotné ženy a osoby s potlačenou imunitou (např. HIV-infikovaní a lidé se chřipkou), aby se před konzumací hot dogy ohřály z důvodu případného výskytu listérie, která způsobuje listeriózu.[1] Dle zprávy AICR každodenní konzumace 50 gramů hmoty zpracovaného masa zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva o 20 %.[2] Hot dogy obsahují zvýšené množství tuků, solí a především konzervantů ve formě dusitanů a dusičnanu sodného, které možná přispívají ke vzniku rakoviny.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Listeria and food safety [online]. Health Canada, 2011-06-24 [cit. 2012-03-05]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2008-05-07. (anglicky) 
  2. http://preventcancer.aicr.org/site/News2?page=NewsArticle&id=15642&news_iv_ctrl=0&abbr=pr_

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]